A 12 év rabszolgaság az Oscar-díj egyik legnagyobb várományosa
Az Oscar-díj egyik legnagyobb várományosaként emlegetik a Steve McQueen rendezte 12 év rabszolgaságot (12 Years a Slave, várható hazai bemutató: 2014. január), ami a 38. Torontói Nemzetközi Filmfesztivál közönségdíjas alkotása lett, és a jelenleg is zajló 51. New York-i Filmfesztiválon is levetítésre kerül. A Solomon Northup 1853-as visszaemlékezésein alapuló filmről elismerően nyilatkozott mind a szakma, mind a közönség, és sokan nem csak a legjobb filmnek, de a legjobb rendezőnek, és a legjobb színésznek járó Oscar-díjjal jutalmaznák a Chiwetel Ejiofor és Michael Fassbender főszereplésével készült alkotást. Torontóban az elmúlt években a Blackberry People's Choice díjat olyan Oscar-díjas filmek kapták, mint a Gettómilliomos, A király beszéde, vagy a Napos oldal, ami csak erősíti a 12 év rabszolgaság hírnevét is.
Steve McQueen, akinek nevéhez olyan alkotások fűződnek, mint a Shame - A szégyentelen, vagy az Éhség (Hunger) a Reutersnek azt nyilatkozta filmjéről: "Úgy éreztem, ezt a történetet el kell mesélnem. Egy szabad emberrel mindenki azonosulni tud… amikor elfogják, rabszolgaságba taszítják… a néző vele együtt teszi meg ezt a könyörtelen utazást." Az Entertainment Weekly magazin szerint el kell felejtenünk minden eddigi filmet, ami ebben a témában készült, mert ennyire sokkoló és realisztikus alkotás még nem készült a felsőbbrendűségről, és a rabszolgák sorsáról.
Brad Pitt, aki nem csak szereplője, de producere is McQueen filmjének, a torontói vetítést követően így nyilatkozott az újságíróknak: "A 12 év rabszolgaság azon ritka filmek közé tartozik, amikor a néző egy hihetetlen átalakuláson megy keresztül. Egy nagyon különleges alkotásról van szó. Kihagyhatatlan!"
A megtörtént eseményeken alapuló filmben Ejiofor játssza Solomon Northupot, egy 1841-ben New York-ban élő színesbőrű szabad hegedűművészt, akit kétes életű munkaadója elkábít, majd elrabolja a családjától, Louisianába szállítja, és eladja rabszolgának. Az összevert Northup nehezen alkalmazkodik az embertelen körülményekhez, és az életben maradáshoz szükséges új életmódhoz. Helyzete még kilátástalanabbá válik, mikor eladják őt egy szadista ültetvénytulajdonosnak, a Michael Fassbender által alakított Edwin Eppsnek (Fassbender korábban már dolgozott McQueennel a Szégyen és az Éhség című filmekben).
A 12 év rabszolgaság 2014 januárjában érkezik a hazai mozikba, a főszerepekben Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender, Sarah Paulson, Paul Dano, Brad Pitt, Lupita Nyong’o, Benedict Cumberbatch, Alfre Woodard, Paul Giamatti és Garret Dillahunt.
Anonymous
Hát nagyon megérdemelné már McQueen!! Nála jobban csak Fassbender érdemelné meg. Már A szégyentelennél kapniuk kellett volna, de azt még jelölésre se méltatták. Vicc ez az akadémia!
függő
Igen, sajnos évről évre ezt bizonyítják… :/ De most hátha, persze először működjön a film. :)
Anonymous
A Shame-ért miért is kellett volna Oscart kapnia McQuennek? Középszerű film, persze hasonló témájú filmek között a legjobbak között van, Fassbender pedig valóban fantasztikusan alakít, őt jelölhették volna Oscarra, de még mindig előbb adnék Oscart Ryan Goslingnak, DiCaprionak és James McAvoynak.