Értékelés: Ex Machina

Caleb 24 éves, és programozó a világ legnagyobb internetes cégénél. Megnyer egy versenyt, amelynek díja, hogy egy hetet tölthet egy privát hegyi nyaralóban, amely Nathannek, a cég vezérigazgatójának tulajdona. Ám amikor Caleb megérkezik a mindentől távol eső luxusházba, rájön, hogy tulajdonképpen egy különös és lenyűgöző kísérletben kell részt vennie: kapcsolatba kell lépnie a világ első igazi mesterséges intelligenciájával, amely egy gyönyörű robotlány testében lakik.

Megannyi kérdést felvet az Ex Machina, de összességében egy elég eredeti alkotásnak mondanám, amelynek atmoszférája elég meggyőző tudott lenni. Oscar-jelölés ide, vagy oda, régóta meg kellett volna már néznem ezt a sci-fit, amelyről nem hiába alakult ki pozitív visszhang. Alex Garland eddigi munkásságát elnézve a forgatókönyvekkel elég jó viszonyban van, és a rendezés sem okozott számára problémát. Félreértés ne essék, az Ex Machina közel nem a tavalyi év legjobb sci-fije, de simán ott van az élmezőnyben! Illetve, ha csak a Mentőexpedíció a vetélytársa, akkor azt simán kenterbe veri.

Ex Machina_01

Filmnézés közben elfogott egy régi érzés, amelyet a sejtelmességgel váltottak ki a készítők. Ugyebár az nem titok, hogy Alicia Vikander karaktere egy mesterséges intelligenciával rendelkező robot, de hogy egy idő után már mindenki gyanús… Összesen négy főszereplősnek mondanám a filmet, de volt olyan pillanat, amikor bárkiről bármit elhittem volna - aztán, hogy mi sült ki belőle végül, azt majd mindenki megnézheti a saját szemével. Viszont ez a része nekem kimondottan bejött, és úgy gondolom, hogy az egy és háromnegyedórás játékidővel sem volt probléma. Gyorsan eltelt, unatkozni nem volt időm.

Garlandnak hatalmas szerencséje volt, hogy ennyire tehetséges színészekkel dolgozhatott együtt, mert ha ezen fronton lett volna némi csorba, ami még finomítást igényel, teljesen más képem alakult volna ki. Domhnall Gleeson eleve nagy kedvencem, és ebben a közegben is tökéletesen állta a sarat. Mondjuk, ilyen színészi vénákkal megáldva, nincs min csodálkozni. Oscar Isaac pedig az a színész, akit évekkel ezelőtt ki nem állhattam, de szép lassan megkedvelem, ám ez most pont rossz példa volt, mert a karaktere vegyes érzéseket ébreszthet a nézőben. Egy biztos, a korábban megszokott szerepeihez képest átalakult a karakter kedvéért, és azt is nagyon bírtam, hogy volt sütnivalója.

Ex Machina_02

Alicia Vikander maradt a végére, akit Arany Glóbusz és BAFTA jelölést is kapott a Legjobb női főszereplő kategóriában. Érdekes, hogy pont ezért a szerepéért jelölték, de azt meg kell hagyni, hogy tehetséges színésznőről van szó, aki megéri a pénzét. Egy újabb terep, ahol bizonyított, és igazán jól vette az akadályokat. Az a helyzet, hogy engem meggyőzött a színészi játékával, egyetlen pillanatig sem gondoltam, hogy valódi ember, vagyis remekül működött az A.I. vonal, és az eyecandyfaktort is remekül emelte.

A megalkotott világ, a földalatti luxusvilla brutálisan szép, és kidolgozott, nem beszélve a közegről, ami otthont ad a szereplőknek. A robotokat egyáltalán nem szokványos módon alkották meg, és eszméletlenül jó, ahogyan kitalálták a villa belsejét, ezt a mindentől távoleső helyet, ahová nem könnyű bejutni. Engem megvett kilóra, és évek múlva simán újra is nézném, de a kilencest erősnek tartanám, habár a színészi játékok és a látványvilág tényleg nagyon helyükön vannak. 8/10 - abból viszont az erősebb.

• Az idő szerencse • Mindenkit hajt valami...

Szólj hozzá!

*

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

4 hozzászólás

  1. zsocso

    Voltak jó pontjai a filmnek, de én összességében nagyon untam. Folyamatosan csak dumáltak és dumáltak. Már nagyon vártam, hogy történjen valami.

      • zsocso

        Amikor történt valami, akkor is csak beszéltek. Az utolsó 5 perc volt csak mozgalmasabb. A szinészek és a látvány viszont tényleg nagyon jó volt.

        • Ez ilyen nyugodtabb film volt, viszont akkor és ott nem volt vele gondom, mert elkapott a hangulata.