Értékelés: Cloverfield
Öt New York-i fiatal búcsúbulit rendez egy barátjuknak. Ugyanezen az éjszakán egy felhőkarcoló méretű szörny üt rajta a városon. A baráti társaság videókamerájának szemszögéből látjuk a történteket, a film annak a dokumentációja, hogyan próbálták meg túlélni életük legszürreálisabb, legborzasztóbb élményét.
Az oldalon még nem szerepelt írás a filmről, így most ezt pótolnám. A rendezői székben hiába foglalt helyet Matt Reeves, egyértelműen mindenkinek J.J. Abrams jut eszébe a Cloverfield hallatán. 2008-ban valami olyan egyedit tudott mutatni a nagyvásznon, hogy emlékszek, mikor kijöttünk a teremből még napokig a filmen járt a fejem. Azóta napvilágot látott több elmélet a szörny odakerülését illetően, de én ezt a videót találtam a „legreálisabbnak”, amit gondolom, azóta már mindenki ismer. A film bemutatása előtti heteket, hónapokat nagy hype előzte meg, és nem véletlenül, ugyanis most már harmadjára láttam, de még mindig hozta ugyanazt a szintet, mint először. A szűk 80 perces játékidőn azt vettem észre, hogy hopp, már el is telt, viszont többnek tűnt legelőször, és ezt főleg a kézi kameramozgásnak köszönheti, amihez nagy szükség lesz mindvégig a szemre, ráadásul moziban ezt még tetézte a felirat. Apropó, ha már felirat, elkezdtem nézni magyar hanggal, de valamiért idegesített, így váltottam is eredetire, és aki kicsit is odafigyel ezekre a dolgokra, azoknak nem ajánlanám a magyar szinkront.
Marha jó vágások tanúi lehetünk, és a hangulat azonnal magával ragad, lehet rettegni, borzongani, izgulni meg pláne, és az unalmas percekre egyszerűen nem jut idő. J.J.-ék értenek ahhoz, hogy tartsák a nézőben a para-faktort szinten, amit jelen esetben az elején csak részletekben megmutatkozó szörny okoz, de a kisebb lények se hagyják nyugodni a képernyő előtt ülőket. Természetesen ezek mind CGI cuccok, amik nagyon igényesen megtervezettek, és kivitelezettek.
A viszonylag nem túlzottan híres színészekről ejtenék még pár szót. Ez szintén egy olyan része a filmnek, amibe nem lehet belekötni. Itt tényleg nem erre tették a hangsúlyt, és a szereplők közül egyikükre se tudom azt mondani, hogy kilógott volna a sorból, mert mindenki visszaadta azt, amit a néző el is vár, és jobban átérezze az ő katasztrófaérzetüket.
Lényeg a lényeg, engem anno rögtön már az alapötlettel megvettek, és persze nagyon jó marketing anyaga is volt, az előbb említett hype-ról már nem is beszélve, nekem ez így még mindig egy 8/10-es DVD-zést nyújtott. Természetesen várjuk a jövőre érkező Super 8 című, ugyancsak J.J. Abrams által dédelgetett mozit!
A DVD-ről: az itthoni kiadásra nem lehet egy szavunk sem, fémdoboz természetesen, csak ez, amit el tudok képzelni (állítólag van sima tokos is, de én még sehol nem láttam), és gyűjteményem egyik legszebb példánya is a domború-hatású, gondosan kivitelezett hazai kiadvány. Extráit tekintve sincs rosszul ellátva, hiszen lesz nekünk rajta kimaradt jelenetek, rejtett extra, alternatív befejezés, és még pár finomság, de az biztos, hogy én anno részben az extrái miatt vettem meg, és gyűjteményem első darabját is képezte.
Aminek még örülök, hogy nem kezdtek el kitalálni holmi szóvicc-hatású magyar címet, hanem hagyták az eredetit, ezért mindenképpen piros pont.
Egy kis box office a végére: Matt Reeves és J. J. Abrams közös produkciója tarolt világszerte, és nem is csoda, hiszen mai napig egy fantasztikus katasztrófa-fantasyról van szó, ami immáron világszerte több mint 170 millió amerikai dollárt jövedelmezett, és mindössze $25 millióból készült!