Villámértékelés: Az üldözött (A Most Wanted Man)
Egy csúnyán megkínzott, félig csecsen, félig orosz fiatalember bukkan fel Hamburg iszlám közösségében, hogy édesapja sötét üzelmekkel szerzett vagyonát megkaparintsa. Természetesen ez nem kerüli el a német és amerikai hírszerző ügynökségek figyelmét sem. Megkezdődik a hajsza, miközben az idő egyre fogy a tét pedig egyre nagyobb: vajon a titokzatos férfi meghurcolt áldozat, vagy rombolásra és pusztításra készülő szélsőséges?
John le Carré regénye alapján, mint ahogyan a Suszter, szabó, baka, kém, és amennyire az berántott a rideg és hátborzongatóan rejtélyes közegével, Az üldözött épp annyira vontatott, és közben még dögunalmas is. Anton Corbijn rendezte, aki Az amerikait is szállította 2010-ben, ami határeset volt, de még inkább a jobb filmek közé volt sorolható. Sajnos ezúttal ilyesmiről nem beszélhetünk. Lehet, hogy számomra ezzel a közel-keleti vonallal megint betették a kiskaput, de isten bizony, szeretni akartam a filmet, és vártam is a rejtélyessége miatt.
Egyetlen dolog menti meg ezt a kémdrámát, méghozzá a szereplők. Egyrészt Philip Seymour Hoffman egyik utolsó alakításáról beszélünk, akiről mondanom is fölösleges, hogy zseniális, és pókerarccal alakítja a karaktert, másrészt pedig a többiek is meggyőzőek. Gondolok itt a kevésbé ismert Grigoriy Dobryginre, aki lényegében ilyen karakterek eljátszására született, de mondjuk egy Rachel McAdams, Daniel Brühl, Willem Dafoe, vagy Nina Hoss sem elhanyagolható tényező. A színészek tehát egytől egyig remekelnek, és a Suszterhez hasonló hideg közeg is bejött, csak épp nem volt benne folytonosság, így nem volt minek 'szórakoztatni'.
Írom is, hogy konkrétan mi volt a problémám. Ahogyan néztem a filmet, megpróbáltam azonosulni a világával, és ez csak nyomokban sikerült, de legalább nem az esélytelen kategóriába tartozik. De amikor ránéztem a számlálóra, és még csak egy órát mutatott, akkor mondtam azt, hogy én bizony ezzel nem töltök el még egy órát. Ekkor leállítottam, majd pedig napokat ültem azon, hogy megszülessen ez a villámértékelés. Pontjait tekintve akár egy 6/10 is lehetne, de mert a minőséggel nincs gond, csak épp nyögvenyelősen van tálalva.