Vasárnapi premierek az HBO májusi kínálatában
Májusban is négy különleges filmpremierrel várja nézőit vasárnap esténként az HBO: jön a Merida, a bátor című animációs film, az Utazás a rejtélyes szigetre című kalandfilm Dwayne Johnsonnal és Michael Caine-nel, a Diktátor című vígjáték Sacha Baron Cohennel, valamint Will Smithszel és Tommy Lee Jonesszal a Men in black - Sötét Zsaruk harmadik része.
Mindig is belevaló fickók éltek a Skót felföldön. Imádják a whiskyt, a focit és a szabadságot. Emellett remekül forgatják a kardot, legyen szó az útonálló Rob Royról, a rettenthetetlen William Wallace-ról vagy éppen Connor MacLeodról, a hegylakóról. Most kiderül, hogy bátor leányzókban sincs hiány. Merida, a dacos skót királylány bátran szembeszáll a hagyományokkal, amiből aztán sok bonyodalom származik. Mindezt igazi családi mozizás formájában követhetik nyomon az HBO mozicsatonán.
A mesebeli Merida akár egy mai tini. Dacol a szüleivel, és a saját kezébe akarja venni sorsának irányítását. Annyi tehát az ősi szokásoknak és hiedelmeknek, az eltunyult uraknak, a potenciális vőlegényjelölteknek. A rikítóan vörös - mi más is lehetne? -, loboncos hajkoronával megáldott királykisasszonyka nem akar jól nevelt főúri feleség lenni, az igaz szerelmet keresi, ezért ha kell, fegyverrel a kézben száll szembe a klánok elsőszülötteivel. Ma úgy mondanánk, hogy egy igazi, öntudatos, modern „nő”, amolyan középkori Carrie Bradshaw a Szex és New Yorkból, aki vállalja önmagát, ha kell az egész felföld ellenében. Hogy eközben mekkora galibát csinál, az kevésbé érdekes, hiszen animációs film esetében garantált a happy end. Addig azonban sok víz lefolyik a bővizű hegyi patakokban, izgalmában minden korosztály rághatja a körmét kedvére.
A Pixar stúdió és a Walt Disney birodalom összefogásából született a skót leányzó rendhagyó története. A Disney-hercegnők negédes meséi és zenéi keresztezik egymást benne a múltba vesző kelta regékkel, a klasszikus burleszk üldözéses elemeivel. Az alkotók megspékelték mindezt félelmetes vadakkal, izgága koboldokkal és a boszorkány szörnyű átkával. A látványvilág most is magával ragadó, a színek szemkápráztatók, és minden tárgy szinte tapintható. A tökéletességre való törekvést mi sem jelzi jobban, hogy pusztán Merida hajkoronájának életre keltéséhez külön szoftvert fejlesztettek ki az alkotók.
Az apja elvesztése után a nagykamasz Sean javarészt magányosan tölti az idejét, térképeket böngész, Verne-könyveket olvas, és egy olyan világról ábrándozik, ami csak arra vár, hogy felfedezzék. Maga sem hiszi, hogy amiket a könyvekben olvasott és elképzelt, valaha is bekövetkezhet. Ám az élet rácáfol minderre. Sean hihetetlen kalandjait a néző az HBO mozicsatornán követheti figyelemmel.
Hol van már az az idő, amikor Sean (Josh Hutcherson) részese volt a fantasztikus Utazás(nak) a Föld középpontja felé? Úgy érzi, hogy csapdába került, pedig nagyobb dolgokra hivatott annál, hogy otthon ücsörögjön. Eltölti a világ iránti kíváncsiság, pedig nagyon szeretné megtalálni önmagát és a saját útját az életben, bebizonyítani, hogy nem gyerek többé. Szerencsére nem kell soká várni, egy kódolt üzenet elég ahhoz, elinduljon felkutatni annak forrását, a megszállott kutató nagyapja nyomát, aki Verne Rejtelmes szigetének keresésére tette fel az életét. Sajnos, a nevelőapját nem tudja lerázni, pedig úgy érzi, hogy nem jó fej, és nincs semmi fantáziája, ami a karaktert játszó Dwayne "The Rock" Johnson láttán már a néző fejében is megfordult nem egyszer. Ám hamarosan mindenki rájön, hogy nem baj, ha kéznél van egy volt tengerészgyalogos, ráadásul kiderül, hogy pótapának sem utolsó. Az együtt átélt megannyi víz és föld alatti, illetve feletti halálos veszély igazi csapattá kovácsolja a három generáció képviselőjét.
A filmvászon látható kalandokat hozott anyagból formázták kerek egésszé a filmesek. A történetet részben Jules Verne könyvei, Robert Louis Stevenson Robinson Crusoe-ja és Jonathan Swift Gulliver utazásai című regénye ihlették. És persze a film előzménye, a világsikert arató Utazás a Föld középpontja felé című mozikaland, igaz abban még Sean oldalán nagybácsiként Brendan Fraser loholt. A filmet egy igazi rejtelmes szigeten, Hawaii-on forgatták, ahol minden természeti csoda adva volt, ami csak kellett, legyen az hegyvidék, tengerpart, köd lepte völgy, barlang vagy tűzhányó. A produkció a 3D-s forgatással nyerte el végső formáját.
"Felháborító, hogy diktátornak hívnak – mondja az elnyűhetetlen szakállú diktátor. – Népem antidemokratikusan megválasztott vezetője vagyok! Teljes címem egyébként Aladdin admirális generális, Legfelsőbb Hadúr, Főszemész, Legyőzhetetlen és Dicsőséges, Wadiya Népének Szeretett Elnyomója. Továbbá kiváló úszó, a pillangót is beleértve. 118 PhD-m van, mellé egy diploma UV-mentes barnításból." Nos, ha ő(fél)kegyelme felkeltette az érdeklődését, az HBO mozicsatornán megtalálja!
Sacha Baron Cohen egy kis polgárpukkasztásért soha nem megy a szomszédba. Korábban olyan emlékezetes, a fél világot megbotránkoztató, a másik felét meg röhögésre ingerlő fickókat keltett életre, mint az önjelölt jamaikai rapper, Ali G, az Amerikába szakadt kazah riporter, Borat és Brüno, a homoszexuális, osztrák divatszakértő. A komikus ezúttal Haffaz Aladdin admirális tábornok – a többi címe felsorolását lásd fentebb! – gazdagon dekorált mundérját ölti magára. A róla szóló, életrajzinak nem igazán nevezhető, ugyanakkor nemes egyszerűséggel A diktátor címet viselő filmben az ENSZ-szel gyűlik meg a Legfelsőbb Hadúr baja. Úgy gondolja, hogy a Nyugat vádjaira a Nyugat szívében, New Yorkban adhatja meg a leghatásosabb választ. Ezért odautazik, ám nem számol azzal, hogy a szabadság földjén dühös emigránsok és szigorú szankciók várják. És ez még csak a kezdet…
Cohen igazi látnoknak bizonyult, ami a filmje sztoriját és főszereplőjét illeti. Hónapokkal azelőtt kezdett dolgozni rajta, hogy az észak-afrikai tüntetések felkelésekbe torkollottak, és a világ használni kezdte az Arab Tavasz kifejezést. "Szürreális érzés volt, hogy az egészet viszontláttuk igaziból az esti híradóban" - mondja Larry Charles rendező. Az sem röhej, hogy a vígjáték nagyon is komoly kérdéseket vet fel. Talán úgy lehetne a legjobban fogalmazni, hogy roppant egyéni módon reflektál a mai világra. Az alkotók szerint ettől olyan szórakoztató a filmjük, ha nem szórakoztatóbb, mint a korábbiak.
J és K ügynököt is elérte a hollywoodi végzet, kalandjaik tizenöt év leforgása alatt trilógiává terebélyesedtek. Ez is nagy szó, ám a feketébe öltözött fiúk enné többet tettek: divatot teremtettek, öltözködési- és viselkedési formákat terjesztettek el, egyszerűbben szólva a popkultúra szerves részei lett. A Sötét zsaruk harmadik bevetése most az HBO mozicsatornán látható.
Kevesen tudják, hogy a Sötét zsaruk is képregény-adaptáció. Hősei a szupertitkos kormányhivatal alkalmazottai, akik ott vannak minden harmadik típusú találkozásnál, és fegyverrel a kézben elsimítják a dolgokat. Míg az eredeti Marvel-komics sötét és erőszakos volt, addig a filmesek a komikumra helyezték a hangsúlyt. J és K amolyan Stan és Pan-szerű párost alkotnak, "kettejük mókázása adja a film lelkét" - mondja Barry Sonnenfeld rendező. Mindezt elképesztő köntösbe burkolta: a Csillagok háborúja csehóját idéző fantasztikus lények, galaktikus rémpofák egész sorát vonultatja föl, káprázatos trükkökkel varázsolja el a nagyérdeműt. A szörnyek seregéről maszkmesterek és effektszakértők hada gondoskodott. Csoda, hogy a közönség teljesen odavan értük?
A bóvli képregényhősökből hollywoodi szupersztárokká lett Sötét zsaruk a harmadik részben sem felejtették el, hogy nem minden áldás, ami az égből jön. Amikor K élete és a bolygónk sorsa forog kockán, J ügynök természetesnek veszi, hogy visszamegy az időben, hogy rendbe tegye a dolgokat. A dolgokat, amelyek nem olyan egyszerűek, mint amilyennek látszanak. J rájön, hogy a világegyetem olyan titkokkal van tele, amiket K soha nem mondott el neki. Titkokkal, melyek feltárulnak előtte és új partnere, az ifjú K előtt - akivel persze találkozik 1969-ben -, és arra szövetkeznek, hogy megmentsék az idős K-t, valamint a hivatalt és az emberiség jövőjét. A trilógia harmadik darabja most végre tényleg közel hozza őket - azaz Will Smitht és Tommy Lee Jonest - egymáshoz, megmutatva kapcsolatuk erejét és eredetét.
Forrás: HBO Sajtószoba