Szinglik és háborús veteránok az HBO műsorán

Szinglik és háborús veteránok az HBO műsorán

Szeptemberben két új HBO-dokumentumfilm érkezik a csatornára: a James Gandolfini produceri közreműködésével készült Háborús sebek a háborút megjárt katonák lelki sérüléseit és későbbi életlehetőségeit vizsgálja, a cseh HBO által gyártott Szingli-generáció pedig a szinglilét kérdéseit járja körül.

Háborús sebek

Az amerikai HBO 2010-es dokumentumfilmje, a Háborús sebek (Wartorn: 1861-2010) olyan katonákat mutat be, akik komoly lelki sérüléseket szereztek az Egyesült Államok háborúiban, legyen szó akár az amerikai polgárháborúról, akár a vietnami vagy az iraki eseményekről. A film azt a jelenséget járja körül, amelyet a polgárháború idején (vagyis az 1800-as évek derekán) még egyszerűen hisztériának neveztek, a világháborúk alatt harctéri sokk, majd harctéri neurózis néven emlegettek, manapság pedig poszttraumás stessz-zavarként – az angol rövidítés szerint PTSD-ként – ismert.

A Háborús sebek újabb eredménye annak az erőfeszítésnek, amelyet az HBO és a Maffiózók főszereplőjeként megismert James Gandolfini közösen tesz annak érdekében, hogy a nézők minél pontosabb és őszintébb képet kapjanak az amerikai katonák önfeláldozó és hősies tevékenységéről. Ennek jegyében készült az Emmy-díjas Baghdad ER, az Emmy-díjra jelölt Section 60: Arlington National Cemetery és az Eleven emlékek: Irak után, amelyben olyanok vallanak emlékeikről és érzéseikről, akik éppen csak túléltek egy-egy véresebb ütközetet.

Ezt a tematikát folytatja a Háborús sebek is, amely szintén James Gandolfini vezető produceri közreműködésével készült: a dokumentumfilm készítői leveleken, fényképeken és személyes beszámolókon keresztül mutatják be a harctéri sokkot, melyen a katonáknak keresztül kellett menniük. Az alkotás az első dokumentált esetektől, az amerikai polgárháború túlélőitől jut el az Irakban és Afganisztánban megfordult katonákig, közbevetve a két világháborúból és a vietnami hadszíntérről hazatértek tapasztalatait. A filmben nemcsak a legújabb háború szemtanúi szólalnak meg, de vietnami, sőt második világháborús veteránok is. A nézők megismerhetik például Angelo Crapsey történetét, aki családjának két éven keresztül küldözgette személyes hangvételű leveleit a polgárháborúból; találkozhatnak Akinsanya Kambonnal, aki festményein keresztül próbálja bemutatni a borzalmakat, melyeknek tanúja volt Vietnamban; hallhatják, mint vall a családja Noah Pierce-nek és Jason Scheuermannak, akik iraki szolgálatuk hatására öngyilkosságot követtek el.

Az alkotók szerint rendkívül fontos bemutatni, hogy mit éltek át a film szereplői, hisz a legtöbb nézőnek erről fogalma sincs: „Ezek az emberek gyávának tűnnek, csak mert valami olyasmit láttak, amit senki ember fiának nem lenne szabad látnia. Az emberek nehezen fogadják el, hogy a PTSD komoly sérüléseket okoz, legalább olyan komolyakat, mint ha valaki elveszti a kezét vagy a lábát” – fogalmaz az amerikai hadsereg vezető tábornoka, Peter Chiarelli, akivel Gandolfini szintén interjút készített a filmhez.

A Maffiózók egykori főszereplőjén kívül a Háborús sebek gyártásában részt vett az Oscar-jelölt és Emmy-nyertes producerpáros, Jon Alpert és Matt O’Neill is, akik az HBO háborús dokumentumfilmjei közül több darabban közreműködtek. A harmadik producer Ellen Goosenberg Kent volt, aki négy Emmy-díjat is nyert az HBO számára készített projektjeivel.

Bemutató: szeptember 22. csütörtök, 22:45

Szingli-generáció

A cseh HBO saját gyártású dokumentumfilmje, a Szingli-generáció hat szingli története, akik ilyen-olyan oknál fogva társ nélkül élik mindennapjaikat. Veronika üzleti tanácsadó, Jan fémmegmunkálással foglalkozó művész, Eva az emberi idegrendszert kutatja, Jiří forgatókönyveket és újságcikkeket ír, Zuzana az EU alapokkal kapcsolatban végez tanácsadói munkát, a másik Jan pedig befektetési bankárként dolgozik: mindannyian elmúltak már harmincévesek, és az anyagi biztonságot is megteremtették ahhoz, hogy családot alapítsanak, mégis egyedül élnek.

A dokumentumfilm mozaikszerűen villantja fel azokat a dolgokat, amelyekből a hat szingli mindennapjai összetevődnek: megmutatja, miként próbálják kialakítani saját életüket, és – akár rapidrandikon is megfordulva – miként próbálnak társat találni. A szereplők saját elbeszéléseit, illetve életük eseményeit nem szakítják meg pszichológusok, szexológusok vagy más szakértők kommentárjai, így a nézők arra vannak utalva, hogy saját maguk alkossanak véleményt arról az életmódról, amely a (cseh) népesség körülbelül harminc százalékának sajátja.

A filmet rendező Jana Počtová egy éven keresztül követte szereplőit: folyamatos kapcsolatban állt velük, és egy-két havonta forgatott az életükről, a velük történt eseményekről. A rendezőt főiskolás kora érdekli a szinglik világa, vizsgafilmjét is e témában forgatta: „Én magam is jó ideig éltem egyedül úgy, hogy mire kiépítettem volna egy kapcsolatot, már szakítottam is a partneremmel – miközben egyre idősebb és idősebb lettem. Akkoriban szinte az összes barátom ugyanezen ment keresztül. A barátnőim elbűvölők, csinosak, sikeresek és okosak voltak, tartósan mégsem volt pasijuk. A fiúbarátaim jóképűek és kedvesek voltak, szép karrierrel, de sosem volt stabil barátnőjük. Sokáig gondolkodtam ezen a jelenségen, és végül – öt évvel később – megcsináltam ezt a filmet” – vall a Szingli-generáció megszületéséről Počtová.

A rendező először barátai közreműködésével szerette volna elkészíteni a dokumentumfilmet, de azok mind elzárkóztak attól, hogy a kamerák előtt beszéljenek érzéseikről. Počtová ezért hirdetést adott fel, amelyre olyan harminc év fölötti szinglik jelentkezését várta, akik önálló háztartásban és anyagi függetlenségben élnek. A felhívásra összesen hatvanan jelentkeztek, közülük került ki három szereplő; a másik hármat barátai ajánlották a rendezőnek. A hat főhős mind eltérő háttérrel rendelkezik, szingliségük története is különböző: van köztük özvegy és elvált is, egyiküknek pedig már felnőtt fia van.

Az 1980-as születésű Počtová filozófiát, drámaelméletet és drámatörténetet tanult, majd a prágai Művészeti Akadémia Film és Televíziós Karának (FAMU) dokumentumfilm szakán végzett. Készített filmet többek között menekültekről, politikai foglyok lányairól és második világháborús munkaszolgálatosokról is. Afganisztánban négy női főszereplővel leforgatta az Eshq című dokumentumfilmet, Oči tygra című alkotása pedig egy roma ökölvívóról szól, aki – többszörös cseh bajnokként – utcagyerekeket tanít bokszolni.

Bemutató: HBO, szeptember 29. csütörtök, 23:05

Forrás: HBO Sajtószoba

• Az idő szerencse • Mindenkit hajt valami...

Szólj hozzá!

*

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .