Magyar dokumentumfilm egy holokauszt-túlélőről
A magyar HBO és két brit rendező készített dokumentumfilmet Thomas Beck történetéről. A felvidéki származású, Ausztráliában élő holokauszt-túlélő két dologra vágyott igazán egész életében: kalandra és szerelemre. Mindkettőt megkapta. Gyerekkorában megszökött egy budapesti náci gyűjtőtáborból, majd egy évig bujkált. Élt Libanonban és Las Vegasban, elfogyasztott hat feleséget és 5 ezer liter vodkát. Hatvan év elteltével pedig újra megtalálta a táborban hátrahagyott szerelmét, Edith-et.
A dokumentumfilmről:
A magyar HBO Egyéletes kaland című, saját gyártású dokumentumfilmje egy kalandfilm és egy megható szerelmi történet keveréke.
A budapesti náci gyűjtőtáborból megszökött Thomas hatvan év elteltével visszatér Magyarországra és Szlovákiába, gyermekkora és a háború helyszíneire, hogy hosszú idő után először elmesélje kalandos megmenekülését. A film interjúk és helyszíni felvételek segítségével idézi fel Thomas és a háború történetét, bemutatva, hogy milyen hatással volt az utóbbi az előbbire. A nyolcvanéves férfi újra bejárja a hajdani tájakat, felidézi az emlékeket. Szülőfalujában megtalálja legjobb gyerekkori barátját. Felkeresi a modrai zárdát, ahol mostohahúgát, Cathyt rejtegették, majd végül megölték egy razzia során. Ellátogat a ma már elhagyott laktanyába, ahol egykor egy magyar náci századosnak tolmácsolt. Székesfehérváron újra megnézi a szökőkutat, ahol hajdan barátja, a zsidó orvos kivégzését kellett végignéznie.
Váratlan fordulat:
A múlt felelevenítése a jelenben is váratlan változásokat idéz elő. Thomas ugyanis röviddel azelőtt, hogy visszatért volna Európába a filmforgatásra – és hat évtizeddel könnyes búcsújuk után –, felkutatta Edith-et, első szerelmét. Levelezni kezdenek, újraélesztik azt a kapcsolatot, amely 1944-ben, a budapesti internálótáborban kezdődött. Thomas elmeséli Edith-nek, hogyan élt az elválásukat követő évtizedekben, felidézi a házasságok, győzelmek, próbatételek és botrányok sorát.
A világ túlsó oldalán, melbourne-i otthonában, Edith Greiman is felidézi saját túlélésének útját. Ő nem sokkal Thomas után szökött meg, és útjuk sosem keresztezte egymást újra a háború alatt. Később ő is új életet kezdett Ausztráliában, sikeres üzletasszony lett. Nemrég azonban elveszítette szeretett férjét, és rátört a depresszió. Napjait a múlton merengve tölti.
Thomas európai utazásai idején az Edith-tel folytatott levelezése egyre gyakoribbá és mélyebbé vált. Egymásnak írt leveleiken keresztül betekinthetünk egy jelenkori barátság alakulásába, és megismerhetjük a két ember lebilincselő háborús élményeit. De ahogy kapcsolatuk fejlődik, egyre inkább nyilvánvalóvá válik az éles különbség a szabadságszerető, hedonista Thomas és a visszafogott Edith között. A sors újra összehozta őket, de amikor Thomas hazarepül, vajon ő és Edith újra megváltoztatják-e egymás életét, több mint hatvan évvel azután, hogy először találkoztak?
A film zenéjét az elismert brit zenekar, a Hot Chip tagjai, Felix Martin és Al Doyle szerezték.
Thomas Beckről:
Thomas Beck egy Vahovce nevű kis faluban nőtt fel, a csehszlovák-magyar határon. Tizenöt évesen a kistarcsai elosztótáborban elszakították édesanyjától, majd egy budapesti táborba került, ahonnan nagybátyja szöktette meg. Egy évig bujkált a náci Európában, majd bejárta a világot: élt Libanonban és Las Vegasban, 1953-ban pedig Ausztráliába költözött. Hatszor nősült, és 5 ezer liter vodkát ivott meg élete során; gyakran szerepelt magazinokban és tévéhíradókban. Nyolcvanévesen pedig még mindig optimista és szabadságszerető, és élvezi az életet, annak ellenére, hogy többé már nem milliomos playboy. Egy megbízhatónak hitt üzleti partnere ugyanis elárulta, és mindenét elvesztette. A kilencvenes években öngyilkosságot kísérelt meg, majd egy évtizeden keresztül pénz és célok nélkül élt – az egykor sikeres életének már nyoma sem volt. Mígnem egy napon két filmes bukkant fel, és arra kérték, hogy porolja le rég elfeledett emlékeit.
Bár sok film készült már a holokausztról, Thomas szerint minden áldozatnak megvan a maga története. Szerette volna az Egyéletes kalanddal megmutatni a saját személyes filozófiáját. „Azért mentem bele a forgatásba, hogy visszakövessem a múltam, és ez megváltoztatta a jövőm. A film végül is ezt a fordulatot tükrözi vissza. A múlt tragédiáira való emlékezésben fontos megtartani az egyensúlyt. Nem szabad elfelejtenünk a tanulságokat, és tiszteletben kell tartanunk az emberek fájdalmát. Ugyanakkor én mindig is azt akartam, hogy hagyjanak túllépni ezen az időszakon, és ne egyetlen év eseményei – amelyekről ráadásul nem is én tehettem – határozzák meg az életem további alakulását. Úgyhogy remélem, hogy a fiatalok nem felejtik el a háború tanulságait, de ugyanakkor azt is felismerik, hogy a világ ma már teljesen más, és soha többé nem engedik, hogy a történelem megismételje önmagát” – mondja Thomas.
Az Egyéletes kaland premierje: december 22. csütörtök, 21:20 – HBO – további infók.
Forrás: HBO Sajtószoba