Értékelés: Gyilkos szezon (Killing Season)

Gyilkosszezon2A boszniai háború két veteránja - egy Benjamin Ford nevű amerikai (Robert De Niro) és egy szerb katona, Emil Kovac (John Travolta) - idegtépő macska-egér játékba kezd az Egyesült Államok egy távoli és vészjósló táján, az Appalache-hegység vadonjában. Hogy törlesszenek egy régi adósságot, kétszemélyes háborút vívnak egymással mind fizikai, mind lelki síkon. Kegyetlen összecsapásuk során rég eltemetett emlékek és sérelmek kerülnek felszínre, amiket talán jobb lett volna nem bolygatni…

Végre egy kalandokkal teli akcióthriller, ami a valóságból merít, és eredeti ötlet alapján készült, nem holmi feldolgozás, és/vagy újragondolás. Újabban nagyon csípem a Millennium Filmset, akik a The Expendablesszel kezdődően mintha elkezdték volna képviselni a régi idők előtt tisztelgő mai filmalkotásokat. Megannyi hajdani akciósztár, akik méltó szerepeket játszhatnak el egy-egy olyan történetben, ami életre való. Fura egyébként, de itt a példa, hogy nem kell öt ember egy forgatókönyv megírásához, és még csak amerikainak sem kell lennie, hogy működjön, bár ez már nem újdonság számomra.

Sőt, igazándiból manapság már az jelenti a kiváltságot, ha valami nem amerikai gyártásban készül. Ezt mondjuk a belgáknak rendezte Mark Steven Johnson, aki korábban sem tett le túlzottan magas színvonalú filmeket, mégis azt kell írnom, hogy ezúttal is korrekt munkát végzett a rábízott munka terén. Tudta mit akart, és jómagam is elég könnyen felvettem a film ritmusát, arról már nem is beszélve, hogy nem nyújtották túl. Egy ilyen történetet tökéletesen ki lehet bontani másfél órában.

Összességében örülök, hogy léteznek még olyan forgalmazók itthon, akik a hazai mozikat elkerülő filmeket nem háromrongyos áron dobják piacra, hanem jóval emberibb kétezerért vihető haza. Mert ugye ez így fair, vagy mi a szösz. Azonban, ha már belementem ebbe a témába, elkanyarodnék egy kicsit a szinkron felé, és mivel a két főszereplő a megszokott hangját kapta, nem is igazán ezen a téren ásnék mélyebbre. Itt például az ütötte meg többször is a fülemet, hogy nyelvtanilag nem teljesen értelmes szókapcsolatok hagyták el a főszereplőink száját, ez pedig nem vet túl jó fényt a minőségére. Viszont amondó vagyok, hogy ez megesik mozifilmekkel is, szóval ennél még talán meg is bocsátható a dolog. Legalábbis jobban, mint amikor több milliót költenek egy film szinkronizálására.

Kicsit elkalandoztam a filmtől. Robert De Niro és John Travolta most először játszottak egy vásznon, és ettől rosszabb 'bemutatkozást' soha többé. Mindketten a régi időket idézték bennem, viszont egy mai történetben, ami a múltba nyúlik vissza, ám mégis remekül muzsikál. Kettejük játszadozása izgalmasnak bizonyult, bár túlzottan meglepni nem tudtak vadászatuk során, ellenben a végével abszolút sikerült. Nem számítottam ilyen befejezésre, de ezen is világosan látszik, hogy nem volt jelen a készítők részéről az amerikai felfogás. Próbáltak kevésbé szájbarágósak lenni, és több mindent a nézőre bízni - már amit lehet ilyen körülmények között. Mind De Niro, mind pedig Travolta szemmel láthatóan élvezték a szerepüket, és nyilván nem ezen a terepen bizonyították be először, hogy mennyire kiváló színészek. Megértettem Travolta indíttatásait is, de inkább De Niro pártját fogtam mindvégig.

Negatívumokkal túlzottan nem tudok jönni, mert nem igazán volt olyan rész, ami ne tetszett volna, és még egyszer hangsúlyozom, ne várjatok tőle csodákat, de a maga módján ütősre sikerült. Pontjait tekintve a 7/10 sima ügy, és szinte az is fix, hogy nem most láttam utoljára. Ezek fényében tehát amondó vagyok, hogy még több tengerentúli kliséktől mentes független filmet, mert ezekben van a jövő.

• Az idő szerencse • Mindenkit hajt valami...

Szólj hozzá!

*

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

6 hozzászólás

  1. Anonymous

    Én már régebben láttam ezt a filmet, szerintem borzalmas volt, mindenhonnan összenyúlt koppintás. John Travolta akcentusa vicces volt, de a film teljesen tét nélküli. 2 “nagy” csatáját vajon ki éli túl, persze hogy egy klisébe kellett itt is beleszaladni a végén.

  2. Anonymous

    Én halálra untam magam ezen a filmen. A vége meg totál kiszámítható volt, De ha szerinted ez nem klisé akkor mi az ? :)

  3. Anonymous

    hű de túlfejlett itt mindenki..abszolút nem volt vele gond, viszont második névtelen, a helyedben erősen elgondolkodnék, hogy filmet nézni ülsz le, vagy az élő fába is belekötni. mondjuk itt abból volt bőven D:D

  4. Anonymous

    Tehát ha valaki szerint rossz volt a film az sznob? Ezzel az erővel minden embernek van olyan filmje amit egy másik szeret, akkor mindenki sznob.

  5. Anonymous

    Szomorúan olvasom, hogy szinkronnal sikerült megnézned a filmet, én még feliratosan láttam és egyedül Travolta oroszos akcentusa tetszett, de a végére már az is inkább zavaró volt. Volt még néhány tetszetős megoldás egymás kínzásai közt, csak azokat már láttam más filmekben is. Nem volt egy nézhetetlen valami, de nem jó film, sőt.. 4/10.

  6. Nincs szükség egymásra mutogatni, vannak filmek, amik bejönnek, és amik nem – ez minden embernél változó, ezért vagyunk emberek. Vagy mi a fene. Nincs itt szó sem sznobizmusról, sem semmi másról.

    Névtelen 21:02
    Igen, szinkronnal néztem meg, néha kell ilyen is, de majd ráhallgatok Travolta akcentusára is.