Élet és halál az HBO-n

Élet és halál az HBO-n

Két új dokumentumfilm érkezik augusztusban az HBO-ra: a francia A halál játéka napjaink televíziózásának kegyetlenségére hívja fel a figyelmet, a lengyel HBO által gyártott Szép az élet pedig a szervátültetés kérdését járja körül.

A magyar HBO több saját gyártású dokumentumfilmje foglalkozik társadalmi kérdésekkel, legyen szó értelmi sérült színészekről (Varázslatos gladiátorok), Magyarországon boldogulni próbáló menekültekről (Két világ közt) vagy éppen roma származású rendőrökről (Romazsaruk).

A Cenzúra nélkül blokk részeként bemutatott egyéb dokumentumfilmek – közvetve vagy közvetlenül – szintén valamely társadalmi problémát vagy jelenséget vizsgálja. Augusztusi dokumentumfilmjeink is ilyenek: A halál játéka napjaink televíziózásának kegyetlensége ellen emeli fel a szavát, a Szép az élet pedig a szervátültetésről, annak érzelmi-emberi következményeiről mesél.

A halál játéka:

2010-ben mutatta be a francia televízió A halál játéka című dokumentumfilmet, amely egy amerikai pszichológus, Stanley Milgram hatvanas évekbeli kísérletét gondolja újra. Az alkotók La Zone Xtrême címmel életre hívtak egy televíziós vetélkedőt, melyben a rossz válaszokat áramütéssel büntették – persze csak elvileg, hiszen a játékosok beépített színészek voltak (csak eljátszották, hogy megrázza őket az áram), csupán a közönség vett részt gyanútlanul a kísérletben.

A játék során a színészek sokszor szándékosan rossz választ adtak, az áramot pedig minden esetben a nézők adagolták, akik a (kísérletbe szintén bevont) műsorvezető utasítására akár halálos szintig, 460 voltig is elmentek – nyolcvan néző közül csupán tizenhat nem volt hajlandó tovább növelni az áramot, amikor látta, hogy a versenyző mennyire szenved.

A kísérletet Stanley Milgram ihlette, aki 1961-ben a Yale Egyetemen végzett hasonló teszteket – ő a kísérletben résztvevőknek a tanár szerepét adta, akik a beépített diákokat büntették hasonló módon. A pszichológus arra volt kíváncsi, hogy mennyire engedelmesek az emberek, ha lelkiismeretükkel ellenkező dolgot kell megtenniük: akkor a vizsgált csoport 65 százaléka hajlandó volt kiadni a legmagasabb, 450 voltos áramütést, és egyetlen ember sem akadt, aki megállt volna 300 volt alatt.

A tévés kísérlet és Milgram kutatásai között a fő különbség az, hogy a dokumentumfilm alkotói nem a hierarchiából fakadó engedelmességet vizsgálták, hanem arra kívántak rávilágítani, hogy napjaink televíziózása – főleg a valóságshow-k – mennyire kegyetlenek, és a producerek mi mindent képesek megtenni, csak hogy a nézőket szórakoztassák.

A film forgatókönyvét Christophe Nick írta, aki korábban a La Résistance című, második világháborús témájú dokumentumfilm-sorozaton is dolgozott; a rendező Thomas Bornot-nak ez az első és eddigi egyetlen munkája.

Bemutató: HBO, augusztus 18. csütörtök, 23:05

Szép az élet:

A lengyel HBO saját gyártású dokumentumfilmje, a 2009-ben készült Szép az élet a szervátültetés kérdését járja körül, elsősorban a donorok családtagjai és a transzplantáltak közötti kapcsolatra fókuszálva. A filmet Tadeusz Król rendezte.

A dokumentumfilm főszereplője Teresa Anielak; miután fiát agyhalottnak nyilvánították, a nő úgy döntött, hogy felajánlja a szívét egy másik betegnek. Két évvel a tragikus esemény után Teresa szeretné megtalálni azt az embert, aki megkapta kisfia szívét, de a vonatkozó lengyel törvények miatt nincs könnyű helyzetben, tekintve, hogy mind a donor, mind a szervet megkapó beteg adatait védik.

A nő nyomozásán keresztül több család történetét ismerhetjük meg, akik valamelyik oldalról megtapasztalták a szervátültetés gyötrelmeit és szépségeit. A dokumentumfilm azonban nemcsak az érzelmi, de az orvosi oldalát is bemutatja ennek a folyamatnak, az alkotást valódi szívátültetések képei illusztrálják.

Bemutató: HBO, augusztus 25. csütörtök, 22:55

• Az idő szerencse • Mindenkit hajt valami...

Szólj hozzá!

*

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .