Dokumentumfilmek júniusban az HBO-n

 Dokumentumfilmek júniusban az HBO

Három film, három téma, három országból. Júniusban három újabb dokumentumfilmet tűz műsorára az HBO. A francia dokumentumfilm, a Tony Curtis - Hollywood bálványa a színészlegenda előtt tiszteleg, míg az amerikai Visszaszámlálás az atombomba történetét mutatja be a kezdetektől napjainkig. A hónap végén pedig a magyar HBO legújabb saját gyártású dokumentumfilmje, a Varázslatos gladiátorok kerül adásba, amely a Baltazár Színház mentálisan sérült színészekből álló társulatával ismertet meg.

Varázslatos gladiátorok

A magyar HBO hatodik saját gyártású dokumentumfilmje Elek Dóra 1998-ban alapított társulatáról, a Magyarországon egyedülálló, kizárólag mentálisan sérült színészeket foglalkoztató Baltazár Színházról mesél. Kabarcz Zsófi és Boros Panna filmje, a Varázslatos gladiátorok a társulat legújabb, Aranylépés című színdarabjának születését, a színészek életét és munkáját mutatja be, és körbejárja a téma kapcsán felmerülő társadalmi kérdéseket is. A film a 42. Magyar Filmszemlén Schiffer Pál rendezői díjat kapott megosztva.

Premier: június 30. csütörtök, 21:20

Tony Curtis - Hollywood bálványa

Nyolcvanöt éves korában, 2010. szeptember 29-én hunyt el Tony Curtis, a legendás hollywoodi sztár. Talán az álomváros utolsó igazi ikonja volt. A feltűnően sármos férfi a kamera előtt és mögött sok nő szívét törte össze. A negyvenes évek végén figyeltek fel rá Hollywoodban, ekkor változatta a nevét Bernard Schwartzról Anthony Curtisre. De mindenki csak Tonynak hívta.

Az Ian Ayres által írt és rendezett, Tony Curtis - Hollywood bálványa című francia dokumentumfilm nyomon követi Tony Curtis életét, bemutatja, hogyan lett egy egyszerű, manhattani magyar zsidó család sarjából a legnépszerűbb sztárok egyike. Ezenkívül személyén keresztül a film körüljárja a hírnév fogalmát is, és éppúgy bemutatja annak a színészekre gyakorolt hatását.

Premier: június 2. csütörtök, 23:00

Visszaszámlálás

Az emberiség történetének eddigi legpusztítóbb fegyverét, az atombombát az Egyesült Államok vetette be először a második világháborúban. Majd a hidegháború idején semmi sem foglalkoztatta jobban a közvéleményt, mint a bomba fenyegetése, amely a Szovjetunió széthullásával egy letűnt korszak szimbólumává vált. Az utóbbi években pedig egy második nukleáris korba léptünk: a nukleáris fegyverek elterjedése egyre fenyegetőbbé vált, a nukleáris fegyverek leszerelésére irányuló politikai akarat pedig erősebb, mint a történelem során valaha.

Napjainkban kilenc ország birtokában vannak nukleáris fegyverek, és mintegy 23 ezer különféle nukleáris töltettel rendelkeznek. Ez a szám azonban tovább nőhet, ugyanis több mint 40 nemzet rendelkezik nukleáris fegyverek kifejlesztésére alkalmas technológiával. Az egyre gyarapodó nukleáris arzenál mellett komoly veszélyt jelent a terrorista-fenyegetés is, hiszen a terroristák is igyekeznek szert tenni nukleáris fegyverekre és hasadóanyagra, ám ezeket nem politikai hatalomgyakorlásra, hanem tömegpusztító eszközként használnák. Hasonlóképpen nagy veszélyt rejt az emberi tévedés lehetősége is, egy esetleges baleset bekövetkeztének lehetősége napról napra nő.

A Visszaszámlálás című dokumentumfilm lenyűgöző és ijesztő módon mutatja be a nukleáris fegyverek veszélyeit, és rámutat egy sor különféle, ma is meglévő veszélyforrásra, és felvonultatja számos olyan nemzetközi szakértő és vezető politikus meglátását, akik kiállnak a teljes globális leszerelés mellett. Olyan embereket szólaltat meg a film, akik a leghitelesebben tudnak beszélni a nukleáris fegyverek és fegyverkezés témájáról: egykori elnököket, miniszterelnököket, államtitkárokat, védelmi minisztereket, fizikusokat, tábornokokat, újságírókat és írókat.

A producer Lawrence Bender így nyilatkozik az interjúalanyok kiválasztásával kapcsolatban: „Olyan emberekhez kellett eljutnunk, akiknek hatalmában állt megnyomni a gombot." Bendernek és csapatának sikerült szóra bírnia olyan korábbi államfőket, mint Mihail Gorbacsov, Tony Blair, a Dél-Afrikai Köztársaság korábbi vezetője, F. W. de Klerk (ez az az ország, amely teljesen felszámolta nukleáris arzenálját), a pakisztáni Pervez Musarraf és az egykori amerikai elnök, Jimmy Carter.

A londoni születésű író és rendező, Lucy Walker a 14 hónapos terepmunka során összesen 84 embert ültetett kamera elé, és mintegy 100 emberrel beszélgetett kamera nélkül. Az interjúk mellett megtörtént eseményekről készült archív felvételek illusztrálják a filmet.

Lucy Walker két korábbi dokumentumfilmjével (Devil’s Playground, Vakfény) több elismerést is kapott, legújabb dokumentumfilmjéért (Waste Land) pedig Oscar-díjra is jelölték. A film producere a fentebb említett Lawrence Bender (Ponyvaregény, Good Will Hunting, Becstelen Brigantyk), míg társproducerként Lisa Remington vett részt a filmkészítésben.

Premier: június 23. csütörtök, 23:10

• Az idő szerencse • Mindenkit hajt valami...

Szólj hozzá!

*

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .