Csernobil, Bin Laden, szupermodellek és a Vogue
Májusban is számos vadonatúj dokumentumfilm érkezik az HBO-ra: a Csernobil-szívbajban a készítők az atomkatasztrófa következményeit mutatják be, mely az esemény után még 18 évvel is számos emberéletet követel. Az Embervadászat Bin Laden után című HBO saját gyártású film betekintést enged a terroristavezér, Oszama Bin Laden utáni hajtóvadászatba, a Szupermodellek régen és mostban a divatvilág meghatározó személyiségei, divattervezők, modellek beszélnek tapasztalataikról, a Vogue divatszerkesztői című HBO által gyártott dokumentumfilmben pedig a világ legbefolyásosabb divatmagazinját ismerhetik meg a nézők.
A Csernobil-szívbaj Maryann DeLeo 2003-as dokumentumfilmje, mely 2004-ben elnyerte a Legjobb rövid dokumentumfilm kategóriáért járó Oscar-díjat. A rendezőnő a Chernobyl Children International (CCI) alapítójával, Adi Roche-sal utazta be Ukrajnát és Fehéroroszországot, ahol az 1986-os csernobili atomkatasztrófa gyermekekre gyakorolt egészségügyi hatásait vizsgálták. 18 évvel a katasztrófa után ugyanis még mindig magas a rákos megbetegedések, a születési rendellenességek, valamint egy speciális szívbetegség, az úgynevezett Csernobil-szívbaj aránya. A 39 perces dokumentfilm a katasztrófa gyermekáldozatait mutatja be a Chernobyl Children International szervezet segítségével, akik 1991 óta segítenek a katasztrófa sújtotta családokon.
A Csernobil-szívbaj május 2-án 23:00 órakor látható az HBO műsorán.
Az Embervadászat Bin Laden után az HBO 2013-as sajátgyártású dokumentumfilmje, mely a rettegett terroristavezér, Oszama Bin Laden utáni több mint két évtizeden át tartó kutatást, valamint a sikeres hajtóvadászatot mutatja be.
Több mint két évtizeden keresztül volt a CIA egy teljes egységének feadata, hogy Oszama Bin Laden minden mozdulatát figyeljék és megpróbálják kitalálni, mire is készül az al-Kaida terrorszervezet feje. Az elemzői csapat nagy része nőkből állt, akiket csak „Nővéreknek hívtak”. Amikor a 9/11-es terrortámadás megtörtént, a CIA e csapatának dolgozóit vádolták a történtekkel, annak ellenére, hogy éveket töltöttek azzal, hogy felhívják a figyelmet egy terrorakció bekövetkeztének lehetőségére. A CIA csapat végül 2011. május 1-jén, a pakisztáni rejtekhelyén ütött rajta, és likvidálta a terroristát.
A 2013-as Sundance Filmfesztiválon bemutatott film elsőként fedi fel és mutatja be azokat az embereket, akik a modernkori történelem leghosszabb ideig, két évtizeden át tartó, Bin Laden és az al-Kaida terrorszervezet elleni titkos nyomozásban dolgoztak.
Az Embervadászat Bin Laden után május 16-án 22:35-kor látható az HBO-n.
Az HBO május 23-án mutatja be a Szupermodellek régen és most című 2012-es amerikai dokumentumfilmet, melynek rendezője Timothy Greenfield-Sanders amerikai portréfotós. A film az elmúlt fél évszázad szépségiparának meghatározó szereplőit, a világ leghíresebb és legsikeresebb szupermodelljeit mutatja be, akik immár bőven fénykorukon túl, ötven és nyolcvan év között járnak. Timothy Greenfield-Sanders ugyanolyan intim stílusban készítette el a filmet, mint ami portréfotóiról is tükröződik. Ennek köszönhetően a főszereplők – szupermodellek, divattervezők, ügynökségvezetők - meglepő őszinteséggel beszélnek karrierjükről, tapasztalataikról, az öregedésről, a plasztikai sebészetről, valamint a divat- és szépségiparról alkotott nézeteikről. A dokumentumfilmben többek közt megszólal Isabella Rossellini egykori modell és világhírű színésznő, China Machado, az 50-es évek legjobban fizetett európai modellje, Jerry Hall, Mick Jagger ex-felesége, Carmen Dell'Orefice, aki már több mint hetven éve él modellkedésből, Paulina Porizkova cseh-amerikai modell-színésznő, valamint Christy Turlington, aki 20 éven át volt a Calvin Klein arca. Calvin Klein divattervező így nyilatkozik a filmben megszólaló szupermodellekről: "Van valami bennük, ami átjött… Van karakterük és személyiségük. Ezek a tulajdonságok pedig az idő előrehaladtával sem változnak."
A filmben lévő interjúkat archív felvételek is színesítik.
A Szupermodellek régen és most május 23-án 22:55-kor látható az HBO műsorán.
Az HBO sajátgyártású dokumentumfilmjét, a 2012-es gyártású A Vogue divatszerkesztői-t május 31-én láthatják a nézők az HBO-n. A dokumentumfilm készítése egybeesett a Vogue fennállásának 120. évfordulójával. Ennek alkalmából a nézők a film segítségével exkluzív bepillantást nyerhetnek a világ legmeghatározóbb divatmagazinjának életébe. "A divatfotókért a divatszerkesztők a felelősek. Ők a mi titkos fegyvereink, ezért úgy érzem, a Vogue ünneplésével ezeket a fantasztikus szerkesztőket is ünnepelnünk kell" - mondta Anna Wintour, a Vogue főszerkesztője. A nem mindennapi alkotás a magazin archívumának segítségével mutatja be, hogy milyen hatást gyakorolt a Vogue a divatvilágra, hogyan formálta a közízlést és a divatkultúrát 1892-es indulása óta. A dokumentumfilmben megszólal Anna Wintour főszerkesztő, számos divatszerkesztő, olyan világhírű divattervezők, mint Vera Wang vagy Marc Jacobs, valamint a magazin ünnepelt ikonjai, Nicole Kidman és Sarah Jessica Parker is, akik mindannyian megosztják tapasztalatukat a nézőkkel arról, hogy milyen is a világ legjobb fotósaival és képszerkesztőivel együtt dolgozni.
A Vogue divatszerkesztői című HBO sajátgyártású dokumentumfilm rendezője és producere Fenton Bailey és Randy Barbato, akik korábban az amerikai hadseregben tiltott homoszexualitás témáját boncolgató A „Ne kérdezd, ne mondd” törvény különös története című HBO dokumentumfilmet, valamint a szintén HBO által gyártott, Emmy-díjas Vágyivászat című dokumentumfilmet készítették, mely a Csillagok háborúja híres Leia hercegnőjét alakító Carrie Fisher drog-és alkoholproblémákkal tarkított életét mutatja be.
A Vogue: The Editor’s Eye címmel ugyanebben a témában tavaly októberben könyv is megjelent.
A Vogue divatszerkesztői május 30-án 22:25-kor látható az HBO műsorán.
Forrás: HBO Sajtószoba