Sundance 2016: Dokumentumfilm kategória (hazai alkotások)
Új nap, újabb szekciót állítottam nektek össze az idei Sundance Film Fesztivál programjából. Ezúttal terítéken a hazai Dokumentumfilmek kategória nevezettjei, amelyben akad egykét gyöngyszem. Többek közt Werner Herzog új filmjét emelném ki, de a Michael Jacksonról szóló sem mellékes.
DOKUMENTUMFILMEK:
Becoming Mike Nichols, amerikai (rendezte: Douglas McGrath) - Világpremier
Sztori: Douglas McGarth dokumentumfilmjében a rendezőként, producerként és komikusként is ismert Mike Nichols életébe nyerhetünk első kézből bepillantást, a filmben ugyanis láthatjuk Nichols utolsó interjúját, melyet néhány hónappal halála előtt adott, és élete korai szakaszába is bepillantást nyerhetünk, ugyanis Nichols mindenről részletesen beszámolt jó barátjának, a szintén rendező Jack O'Briennek.
Eat That Question - Frank Zappa in His Own Words, francia-német (rendezte: Thorsten Schütte) - Világpremier
Sztori: Szórakoztató és különleges zenei találkozás, tele ritkaságszámba menő archív felvételek, Frank Zappáról és az ember mögötti mítoszról.
Film Hawk, amerikai (rendezték: JJ Garvine, Tai Parquet) - Világpremier
Sztori: Bob Hawk ifjú éveit követhetjük nyomon, aki egy metodista lelkész fiából lett napjaink legbefolyásosabb független filmes tanácsadója.
LO AND BEHOLD Reveries of the Connected World, amerikai (rendezte: Werner Herzog) - Világpremier
Sztori: Az internet vajon álmodik-e saját magáról? Fedezzük fel az összekapcsolódott világ végső határait.
Mapplethorpe: Look at the Pictures, amerikai (Rendező: Fenton Bailey, Randy Barbato)
Sztori: Robert Mapplethorpe botrányos életének története a művész 'saját tollából', brutális őszinteséggel beszél összes szenvedélyéről. Intim betekintést nyerhetünk családja, barátai, szeretői által e szélsőséges művész életébe, aki egy azóta is tomboló kulturális háborút robbantott ki.
Maya Angelou And Still I Rise, amerikai (rendezték: Bob Hercules, Rita Coburn Whack) - Világpremier
Sztori: Maya Angelou lebilincselő története: író, költő és aktivista, a modern Amerika történetének részese.
Michael Jackson's Journey from Motown to Off the Wall, amerikai (rendezte: Spike Lee)
Sztori: Az Off the Wall sikere után Michael Jackson szóló karrierje üstökösként ívelt felfelé - gyereksztárból a Pop Királya lett. A film az album elkészülését mutatja be, ritka archív felvételeken és olyan emberekkel készült interjúkon keresztül, akik hozzájárultak a sikerhez és rányomták bélyegüket az alkotásra.
Norman Lear: Just Another Version of You, amerikai (rendezték: Heidi Ewing, Rachel Grady) - NYITÓFILM
Sztori: Hogyan lesz egy connecticuti szegény zsidó gyerekből Archie Bunker megalkotója, és minden idők legsikeresebb televíziós producere? Norman Lear provokatív témákat vitt 120 millió ember otthonába a kisképernyőn keresztül, olyanokat, mint a háború, szegénység, előítéletek. Bebizonyította, hogy a társadalmi változásokat sokszor a nevetés ihleti.
Nothing Left Unsaid: Gloria Vanderbilt & Anderson Cooper, amerikai (rendezte: Liz Garbus) - Világpremier
Sztori: Gloria Vanderbilt és fia, Anderson Cooper a múltról és jelenről mesél: szerelmekről és veszteségekről, családi történetekről, hogyan hajlamos a történelem ismételni önmagát, akár a legváratlanabb módon is.
Resilience, amerikai (rendezte: James Redford) - Világpremier
Sztori: A film egy új irányzat születését mutatja be, amely gyermekorvosok, terapeuták, oktatók és közösségekben terjed: a legmodernebb agykutatási eredményekre támaszkodva szeretnék az erőszak, függőségi hajlam és betegségek öröklődését megelőzni. Ezek a szakemberek bátran állnak ki véleményük mellett a válások, a bántalmazás, és a gyermekek elhanyagolásának hatásáról.
Richard Linklater - Dream is Destiny, amerikai (rendezték: Louis Black, Karen Bernstein) - Világpremier
Sztori: a texasi Austinból eredő, stúdió független filmgyártás történetének bemutatása szokatlan szemszögből. A film ritka archív felvételeket, exkluzív interjúkat mutat be Linkaterrel, forgatásokon és forgatásokon kívül, valamint részeteket a Henyék, a Tökéletlen idők, és a Sráckor című filmjeiből.
Under the Gun, amerikai (rendezte: Stephanie Soechtig) - Világpremier
Sztori: A Sandy Hook mészárlás vízválasztó eseménynek számít a fegyverviselés körüli vitában, ami azóta csak egyre mérgesedik. Megszólalnak az áldozatok családtagjai, a fegyverkezés mellett kardoskodók, a film fő kérdése az: miért tehetetlenek a politikusok.
Unlocking the Cage, amerikai (Rendező: Chris Hegedus, Donn Alan Pennebaker) - Világpremier
Sztori: Az állatok jogaiért küzdő ügyvéd, Steven Wise precedens nélküli kihívással néz szembe: szeretné ledönteni a falat, amely jogilag elválasztja az embereket és az állatokat. Az általa benyújtott keresettel az próbálja elérni, hogy egy csimpánzt ne tárgyként, hanem élőlényként ismerjenek el, törvényesen.