Értékelés: Valhalla: A vikingek felemelkedése (Valhalla Rising)
Valaha úgy hitték, a pokolból jött. Mára már tudják: onnan… Harald (Mads Mikkelsen) emberfeletti erővel bíró, néma és félszemű harcos. Egy 10 éves fiú, Arn segítségével szökik meg börtönéből, hogy egy csapat viking társaságában keressen magának új otthont. Ám a hajójukra misztikus köd száll, mintha a rájuk váró borzalmak előjele lenne. Hosszú hánykolódás után veszedelmes földre jutnak – itt szembesülnek végzetükkel, mikor Harald átadja magát a sötét erőknek…
Nem törtető, nem akart sokat adni, meg persze nem is tudna, ha akarna sem, hiszen egy kis független alkotás. Nyugodt hangvitele ellenére, a brutalitás a gyönyörű helyszínek mellett elég nagy szerepet tölt be. Azoknak tudom inkább ajánlani, akik nem várnak tömény akciót, de még kalandot sem, mert végig nyugodt, szinte alig került bele dialógus, és mivel kommunikáció szinte semmi, ez még nehezebbé teszi a film lényegének megértését. Az elején tisztán a tudtunkra hozzák, hogy fejezetekből fog összeállni, ez pedig további súlyosbító tényező, így már az eddigi sorokból is kiderül, hogy nem lesz a kedvencem, és ez bizony pontjaiban is meg fog látszódni.
Mads Mikkelsen (One-Eye) biztos sokak számára ismerős lesz, hiszen a Casino Royale-ban ő volt Le Chiffre formálója. Azt is simán ráróhatjuk, hogy nem kellett nagy színészi tehetség senki részéről, ám a gyomrára annál inkább szüksége volt mindenkinek, mert van, hogy a félszemű, üres tekintető főszereplőnk minden szívbaj nélkül tépi ki az ember belét puszta kézzel, vagy éppen tűzi botra áldozatának fejét.
Rétegfilm kategória, az is tuti, mert olvastam róla pozitív sorokat is, de igencsak elvétve. Írtam itt ezt a sok negatív dolgot, közben meg most eszmélek, hogy valami mégis késztetett, hogy ne kapcsoljam ki 10 perc után. Hogy is van ez?
A fentebbi tények alapján nem lehetett nagy költségvetése, de mégis jó volt a fényképezés és a tájbemutatás, legalább ez ér vagy két pontot nálam, de azt a pozitívumát se feledjük, hogy a játékidő előre haladásával némi javulást mutat fel. Egy halvány 4/10-et megér, de többet ránézni se kívánok, viszont az durva, hogy sci-fi-akció kategóriába van sorolva. Sokakat meg fog ez még téveszteni… Így a végére jegyezném meg, hogy a Drive - Gázt! jegyző Nicolas Winding Refn rendezéséről van szó, és a filmet még hónapokkal ezelőtt láttam, de maga az írás egy ideje már vesződött a gépemen.