Értékelés: R.I.P.D. - Szellemzsaruk (R.I.P.D.)

R.I.P.D. - SzellemzsarukJeff Bridges és Ryan Reynolds a főszereplői ennek a természetfeletti akció-kalandfilmnek - két élőhalott zsaru, akiket a túlvilági Nyugodj Békében Osztag, azaz a R.I.P.D. küldött, hogy megvédjék világunkat azon pusztító lények egyre szaporodó hadától, akik nem hajlandók békében távozni az árnyékvilágba.

Premier idején messzire elkerültük Robert Schwentke új akció-sci-fijét, aki a RED 2 helyett inkább ezzel bukott nagyot, és nem csak a kasszáknál, hanem egyébként is rémesen gyenge alkotással állt elő. Hirtelen nem voltam képben, hogy mi alapján készült, de Peter M. Lenkov képregénye, a Rest in Peace Department volt a ludas. Hogy hol bukik meg a történet? Ott, hogy igazából elég összetákolt sztorija van, és kicsit jobban is odafigyelhettek volna a részletekre. Úgy éreztem, hogy nem vagyok ellátva elegendő információval, bár ugye nem kell hozzá észlénynek lenni, hogy összeálljon a kép, de azért mégis foghíjas ez így számomra.

Még ha ettől el is tekintünk, óriási hibát követtek el azzal, hogy ennyire komolytalanra vették a figurát. Ott van például az előbb említett RED folytatásfilm, ami szintén nem egy komoly alkotás, mégis annyira jól elkapták a humorát, hogy egy szavam sem volt vele szemben. Továbbmenve ezen a vonalon, súlyosbította a film helyzetét, hogy a kevés háttérinfó nélkül minden fura lény nevetségesen hatott. Mintha egy nagy vicc lenne az egész, és kínomban már inkább röhögtem rajta, így viszont nem maradt tér a szórakozásnak. Pedig lehetett volna ez a nyár egyik nagy popcornmozija is, és akkor még nem is vettem elő a MiB koppintás-szindrómát. Hagyjuk is. Tényleg.

A játékidő első kétharmada iszonyatosan nehezen pergett le, közben pedig folyton elégedetlenkedtem. Szerencsére az utolsó félórára belehúznak, akkor már nagyjából minden a helyén van, bár még kissé viccesen hat egy-egy esemény, de ekkorra már hozzászoktattak. Az akciójelenetek többnyire jók, főleg a vége tájékán azt a nagyobb városrombolást szépen megvalósították, és itt már érzékelhető, hogy nem kevés zöld hasút locsoltak a filmbe. Természetesen a digitális trükkök is helytállóak, de sok pluszt nem adnak, hiszen a sztori hiányában elég nehéz a látvánnyal kitűnni a tömegből.

A főszereplők Jeff Bridgesszel az élen egytől egyig jól tolják! Egyértelműen tudom azt írni, hogy Bridges karaktere a legszínesebb, bár a többiekhez képest neki több rutinja van, amihez párosul egyfajta városi cowboyos stílus. Ryan Reynoldsszal sincs különösebb gond, de végig azt éreztette, mintha csak egy vendég lenne ebben az új világban. Ez azért nem akkora vész, mert tényleg újonc, csak hát kicsit jobban odatehette volna magát. Illetve pontosítok, a forgatókönyvírók írhattak volna neki egy-két merészebb jelenetet, ami által különlegesebbé válhatott volna. Manapság, ha a történet két partnerről szól, gyakran ellövik, hogy az egyikük korrupt, amire csak akkor derül fény, ha már a másik nem tud ellene mit tenni. Ugye legtöbb esetben a halál lép így közbe. Kevin Bacon is egy ilyen társat alakít, viszont jelen körülmények lehetővé tették Reynoldsnak, hogy a tettek mezejére lépjen. Mary-Louise Parker kimondottan mellékszerepben volt jelen, de igazándiból nem neki való volt ez, csak úgy elvolt, mint hal a vízben, de semmi extra.

Sajnos feledhető sci-firől van szó, amiben rengeteg majmolással találkozhatnak a rutinosabb filmnézők, és ez minden, csak épp jó nem. Eredetileg négyesben gondolkodtam, de a vége felé belehúztak valamennyire, ami pontjait felhúzta egy halványabb 5/10-re, de különösebben semmit nem veszítesz, ha esetleg kimarad.

• Az idő szerencse • Mindenkit hajt valami...

Szólj hozzá!

*

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

4 hozzászólás

  1. Anonymous

    Ha “rémesen gyenge alkotás” akkor miért kap egy közepes filmnek járó pontszámot?

  2. Mint írtam, a végére összeszedte magát, és halovány az az ötös. Bár ha végigolvastad az egészet, akkor szerintem nincs hiba a pont értelmezésével.

  3. Anonymous

    Végigolvastam, de nem tartom korrektnek a pontszámot a kritika alapján, még ha csak gyenge 5-ös is, viszont ha a “rémesen gyenge alkotás”-tól eltekintek úgy már jogos. Szerintem 5 pontot csak közepes filmre szabadna adni, mert ez így félrevezető.

  4. Akkor bocs, ha félreérthető voltam, de mint írtam, nem volt szívem négyest adni, mert a végére elkapták valamennyire, csak akkor már késő volt. Másrészt pedig aki ismeri a pontozási értékrendemet, tudja, hogy mire számítson. Elég sokszor vagyok jobb szívű egy ponttal az átlagnál. :)