Értékelés: A majmok bolygója - Forradalom (Dawn of the Planet of the Apes)
A majmok az urak. Ők az erősebbek, okosabbak, jobban alkalmazkodók. Tíz évvel az első, szuperintelligens emberszabásúak megjelenése után, övék a világ, és Caesar a vezetőjük. Az emberiség mégsem pusztult ki teljesen. Kisebb túlélő csoportjaik bizonytalan, átmeneti békét kötöttek az uralkodó fajjal. Ám a természetes kiválasztódás nem bírja a kompromisszumokat. A béke átmeneti. Előbb-utóbb ki fog törni a csata, amely vagy az embereket vagy a majmokat örökre elsöpri a föld színéről.
Három évvel ezelőtt Rupert Wyatt hatalmasat alkotott A majmok bolygója: Lázadással, és baromi csalódott voltam, amikor kiderült, hogy nem tér vissza, hogy megrendezze a folytatást is. Azonban, amikor Matt Reeves nevét megerősítették, tudtam, hogy jó kezekben van a második rész, hiszen ő jegyzi a Cloverfieldet is többek közt. Nos, A majmok bolygója - Forradalom vetítését követően épp annyira lelkesen távoztam a moziból, mint a Cloverfieldnél, csak jelen esetben sokkal több a drámai szál, és Reevesen is érződik, hogy sokkal precízebb lett azóta.
Az amcsik néhány héttel ezelőtt beharangozták, hogy a Forradalom lehet a nyár egyik legjobb filmje, és ebbe az akkor még csak spekulációba aligha lehet belekötni, mert ez így is van! A 130 perces játékidő is egy kihívásnak bizonyult, és biztos felmerült bennetek a kérdés, hogy miért tartom igazán remeknek ezt a folytatást. Azért, mert kézzel fogható a minőség, a történet nagyon rendben van, és egyetlen pillanatra sem válik vontatottá. Az egyetlen negatívum, amit eltudok róla mondani, a 3D. Fölösleges, és eleve sok a sötét jelenet, nem is értem, mit gondoltak.
A történet nagyon bejött, egyetlen dolgot nem értek, hogy a magyar címmel miért variáltak, ha már az elsőt sikerült jól lefordítani. Nyilván nincs gond, mert a forradalom alcím sem mond ellent a filmnek, csak hát na! Hogy a történet ennyire megállja a helyét, nagyban 'okolhatók' az írók, hiszen az első rész firkászai közül ketten is visszatértek. Ugyanazt a minőséget kapjuk, mint három évvel ezelőtt, csak sokkal, de sokkal több drámával, és a csúcspontot egyértelműen azzal érik el, hogy mindent az emberibb tényezőre hegyeztek ki.
Nyilván az sem utolsó szempont, hogy az elmúlt évek során is fejlődött a technológia, méghozzá rohamosan. Na, nem mintha az első résznél kifogásolható lett volna, ahogyan megalkották a majmokat, de jelen esetben még élethűbbek. Brutális, ahogyan visszaköszönnek az érzések, érzelmek az arcukon, amitől már-már emberként tekinthettem rájuk. Cézár intelligenciáját össze lehetne kötni Reevesével, hiszen a rendezés épp annyira eszes, mint a főszereplőnk, akit sohasem ununk meg.
Lehet sajnálni, hogy az előző rész emberszereplői közül senki nem tért vissza, de fölösleges. A lényeg, hogy ismét a zseniális Andy Serkis keltette életre Cézárt, a majmot, aki minden fajtársánál okosabb és bölcsebb, de még az emberek gondolkodásmódját is felülmúlja. Elképesztő, ahogyan ezt kitalálták, megírták és megvalósították. Nagyon tetszett, ahogyan visszautaltak a kezdetekre, azokra az időkre, amikor James Franco karaktere megmentette őt, kiemelte a többiek közül. Megható, ahogyan visszahozzák a régmúltat, és ahogyan felidézik azokat az időket.
Férfi főszereplőnek ezúttal Jason Clarke-ot kapjuk, akit szeretni nem szeretek, de ezentúl talán másként lesz. Igazán nagyszerű karaktert írtak neki, akinek eljátszásával tökéletesen boldogul, így természetesen nem kérdés, hogy az emberszereplőket kivesézve, tőle láthatjuk a legegyedibb játékot. Keri Russell ideális pár mellé, akinek szintén nem kell a szomszédba mennie egy kis színészkedésért, akin viszont állatira meglepődtem, Kodi Smit-McPhee, aki hatalmasat nőtt, mióta legutóbb láttam. Emellett tehetséges színészpalánta. Akad még egy csőlátásban gondolkodó Gary Oldmanünk is, akiről szinte fölösleges írnom, hiszen… tudjuk, mire képes, de ez nem az ő filmje volt, hanem Clarke-é.
Az egyik kedvenc jelenetem a medvés, amit már rögtön az elején láthatunk, a másik pedig egyértelműen az, amikor Cézárt hazatér. Az ottani visszaemlékezések, az utalások, és az az erő, amit a családjától kap, felülmúlhatatlan. Persze gyönyörű az is, amikor a majmok lovagolnak, vagy amikor Koba elkezdi adni a megbolondult majmot, hogy megmeneküljön, de az sem kis jelenet, amikor odamegy a két őrhöz, és lecimborál velük. Viszonylag sok akciójelenetet kapunk, amikor pedig a majmok csatáznak az emberekkel, már-már rémisztő, mert a valóságtól sem áll távol, ha jobban belegondolunk. Sok feszült pillanatot is tartogat a film, például amikor a toronynál vannak a vége felé, és ahogyan Cézár újra…
Gyönyörű képei vannak a filmnek, a fényképezés épp annyira mestermű, mint maga a cselekményvezetés és a látványvilág. Tudom, hogy mindig leírom, hogy mennyire szeretem a poszt-apokaliptikus filmeket, de ez a világ tényleg a gyengém, és jelen esetben sem kellett csalódnom. A majmok kialakított birodalma, az erdő, a lepusztult város, a gát, minden egytől egyig hangulatos jeleneteknek adott otthont, amitől csak még magasabbra rúghatott a minőség. A drámai jelenetekkel is szinkronban volt ez a világ, és a majmok is jókor, jó helyen, éppen elegendő érzelemmel megáldva lépték meg tetteiket.
Varázslatos, ahogyan Cézár vezeti seregét, és erre mondom azt, hogy soha ne hagyják abba. Szerencsére Reeves már biztos a harmadik rész rendezői székébe, ami megnyugtató tényező. Reméljük, hogy ott sem okoznak csalódást, és csak így tovább mind a forgatókönyvírók, mind pedig a szereplők részéről. Részemről elfér rá a 9/10.
godach
Nagyon tetszett az első rész, bár szerintem érződött rajta hogy egy franchise bevezető része.
Nem volt bajom a Wahlberg-es feldolgozással sem, de ez mérföldkövekkel túlszárnyalja.
Még úgy is hogy az örök kedvenc, zenéivel, szereplőivel és maszkjaival mindig is az első rész marad.
függő
Igen, érződött, mégis tökéletesen működött. És elvégre is nem csaphattak simán bele a lecsóba. :)
Persze, Tim Burton. Ennyi a varázsszó. :D