Értékelés: Batman Superman ellen - Az igazság hajnala (Batman v Superman: Dawn of Justice)
Milyen hősre van szüksége a világnak? Gotham City védelmezője úgy érzi, hogy Metropolis megmentője már istenként tekint magára, senki és semmi nem korlátozza, így szembefordul vele. De a világ nem törődik velük, mert más kérdésekre keresi a választ: senki nem tudja, mit szeretne: mindenható védelmezőt, vagy függetlenséget. Amíg Batman és Superman az egymás ellen folytatott háborújukkal vannak elfoglalva, egy új, minden eddiginél rémisztőbb fenyegetés egyre erősebbé válik. Az emberiség még sosem volt ekkora bajban - és talán már nincs, aki segíteni tud rajta.
Eljött hát Az igazság hajnala. Csütörtök este ott ültünk a hagyományos 2D-s vetítésen, és megnéztük a blockbuster szezon előfutárát, a Batman Superman ellen - Az igazság hajnalát. A bemutató előtt nem sokkal sokan elkezdték ekézni Zack Snyder rendezőt, és a vészmadárkodás is megindult a különböző közösségi oldalakon. Mi tagadás, ez egy olyan szuperhősös film, ami megosztja majd az embereket, és bőven lesznek olyan nézői, akik képtelenek lesznek befogadni, s feldolgozni a látottakat. Mint azt írtam valamelyik legutóbbi értékelésemben, én ma már nagyon kevés filmre ülök be nagy elvárásokkal. Összegzem is gyorsan: Ben Affleck Batmanjét az eddigi marketing alapján nem kedveltem, Supermant annyira nem szeretem, Lex Luthor pedig túl ripacsnak tűnt az előzetesek alapján. Röviden ilyen kilátásokkal váltottam meg a jegyem.
Nem vitás, hogy Zack Snyder rendező túltolta a Batman Superman ellen-t minden szempontból - hogy ez valakinek jó, vagy épp rossz, az majd elválik, én összességében nagyon jól szórakoztam. A két és félórás játékidő indokoltnak bizonyult, és hiába tűnik elsőre hosszúnak, nekem lényegében "egy nagy jelenet volt az egész", amit úgy értsetek, hogy az elejétől a végéig lekötött. Snyderre lehet köveket dobálni, de nagyszerű a szakmájában, és jelen esetben is rengeteg karaktert kellett egyszerre mozgatnia. Az már egy más kérdés, hogy a két címszereplőtől ellopta a show-t Lex Luthor és Lois Lane, vagy a még kevesebbet jelen lévő Csodanő. Tetézi a dolgokat, hogy a jelenlétükön felül a színészi játékuk is jobban körvonalazódik, habár igazságtalan lenne Batmant nem megemlíteni ebben a sorban.
Ha már így elkanyarodtam a színészek felé, akkor kezdem rögtön az új Batmannel. Ben Affleck manapság olyan filmekhez adta nevét, amelyek engem nem igazán kötöttek le, persze mindig akad kivétel. Ahogyan az a képeken is látszott, Affleck Batmanje egy jóllakott óvodás, de ez mégis kit zavar, ha egyébként rendben van?! Egyszerűen, amikor porondra került a karakter, nem ilyesmivel foglalkoztam. Elkerülhetetlen volt, hogy röpke jeleneteken keresztül bemutassák a már annyiszor látott gyerekkori tragédiáját. Ott volt az a jelenet, amikor a sivatagi Batman harcol, és ezeken többek felhördültek, csak épp a körülményeket nem vették figyelembe. Amennyire visszaemlékszem, ez egy álomjelenet volt, amiben bármi, de bármi lehetett. Sőt, az adott jelenetben még a gépfegyvert ragadós Batmannel sem volt bajom, habár borzasztóan idegennek tűnt a kezében, ugyanis nem ezt szokhattuk meg a karaktertől. Viszont a denevérekkel felemelkedős részt nagyon eltúlozták. Affleck egyébként teljesen jól hozta a figurát, habár egy kicsit fura volt, hogy most nem vörös jelmezt viselt.
Superman mindig is szépfiú volt, Henry Cavill ezért is tökéletes erre a posztra. Az ő előzményeit már láthattuk egy külön filmben, és örülök, hogy most összeeresztették Batmannel. Ki így, ki úgy, de mindkét alak piszkosul kemény, és újat fogok írni, mindkettejüknek megvannak a gyengepontjai. Brutális közelharcok tanúi lehetünk, és az a helyzet, hogy Snyder nagyon jó ebben: eleve kidolgozott, normálisan koreografált bunyókat láthatunk, Snyder pedig nem kente el ezeket a vásznon, tehát, amikor csattan az ököl, vagy mindegy is, hogy mivel verik szét egymást, akkor ott kő kövön nem marad, és tudtam sajnálni hol az egyik, hol a másik karaktert. Superman öltözetével nem sokat mahináltak, ám Batman jó sokféle 'köntöst' kapott, amelyek közül talán a konkrét páncél a legbitangabb.
Kíváncsian vártam, hogy Gal Gadot Csodanője mire viszi, de az a helyzet, hogy amikor először feltűnik a színen, máris elvonzza a figyelmet a többiekről. Mellben talán lehetne kicsit erősebb, viszont értékelendő tény, hogy Gadot szépen felszedte azokat a plusz kilókat, amellyel simán eltudja adni ezt a karaktert. Én imádtam, és nagyon várom a róla szóló külön filmet. Tudjátok jól, hogy Amy Adams minden egyes szerepével kilóra megvesz, de nem gondolom, hogy ennek lenne köze ahhoz, hogy itt is így volt. Amikor felbukkant a vásznon, akkor szinte mindenki más a háttérbe szorult, és a színészi játékát tekintve is abszolút elégedett vagyok. Úgy vélem, hogy az új Alfredra sem lehet egyetlen rossz szavunk sem, hiszen Jeremy Irons színészi múltja a garancia.
Lex Luthor külön bekezdést érdemel. Jesse Eisenberg állt a karakter mögött, aki a Social network óta személyes kedvencem. Csak úgy, mint Fincher filmjében, jelen esetben is egy nagyon színes karaktert kapott, akivel simán eljátszadozott. Annyira feküdt neki Lex Luthor szerepe, akit tökéletesen elevenített meg, hogy szavakat is alig találok. Gondosan odafigyelt az apró részletekre, a testbeszédjére, úgyhogy a többieknek nem csupán filmbeli ellenfél volt, de színészileg is rendesen próbára tette őket. Nyilván mindenkinek megvolt a maga feladata, de talán Luthor szerepe az, amiben a leginkább ki lehetett teljesedni. Luthor kicsit olyan Jokeres arc Tony Stark gyökerekkel. Laurence Fishburne is jókor szólalt meg, az egyik beszólásán kimondottan feküdtem. Ott volt még Holly Hunter egy szenátor szerepében, és Tao Okamoto jelenléte is emlékezetes maradt számomra. Egyedül Doomsdayt nem tudtam hová tenni.
A színészekről tehát ennyit. Vissza is ugranék rögtön az elejére, ahol keveredik a Cloverfield a Transformers 3-mal, nem sokkal később pedig befigyel egy kis Skyfall. Jöhetnék itt azzal, hogy nem szép dolog majmolni a másikat, de nem akarok papolni, mert nem ismerem a képregényeket részletesen, viszont ez a része kicsit fura volt számomra. Nem feltétlenül rossz fura, csak egy minimális szinten olyan kívülálló, és ezt most nem a Skyfallos részre értem. A Skyfallt azért említem, mert abban a Bond-filmben művészire vették a figurát, és Snyder pont ugyanezt lépte meg a Batman Superman ellen-nel. Jól állt a filmnek, azzal pedig bizonyára tisztában vagytok, hogy eleve szeretem a művészfilmeket, és ezt így behozni egy blockbusterbe, több mint zseniális húzás volt. Élveztem ezt a képi világot, ami szakítva az átlagmegoldásokkal, végre valami újat hozott.
A képi világa és a VFX munka dicséretes. Nyilvánvalóan ez is szükséges volt ahhoz, hogy az előbb említett művészfilmes megoldásokat alkalmazhassák, de összességében tetszett az itt képviselt sötétség. Nem is kérdés, hogy ez lesz az egyik legsötétebb DC adaptáció, és remélem, hogy nem lesznek nyuszik a vágatlan rendezői változatot felpofozni R-esre, ha van rendelkezésükre álló alapanyaguk. Akkor ütne csak igazán, persze ezt most moziban nem tehették volna meg. Ráadásul szerencsére jelen esetben is adott a Snyder által képviselt képi makulátlanság. Kíváncsi leszek, hogy a hét közepén szányra kapott negatív kommentek után milyen számokat hoz a hétvégén, de ahogy látom, nem lesz itt baj. Kissé elkalandoztam, vissza is térnek azokara a jelenetekre, amelyeknél nagy jelentőséggel bír a digitális utómunka. Nem is kérdés, hogy egy mondhatni tökéletes Gotham és Metropolis született meg ebben a filmben, amit tényleg nem árt kicsit emésztgetni, én is ezért nem kapkodtam el az írást.
Egyetlen jelenet sem lett volna annyira nagyszerűen beleélős, ha nem e világban jártas Hans Zimmer zenél alá. Ismét tökéletes munkát adott ki a kezei közül, amire büszke lehet. Röptében még az új Batmobile-ról is muszáj szót ejteni, ami ütős kis fenevad lett, de mozgásban látva kicsit talán túl lapos, viszont a The Battel, vagyis Batman repülő járművével nem hibáztak, főleg azért nem, mert jól high techesítették. A 3D továbbra sem alapkellék, és zárom is a mondókámat, mert kicsit így is túlbeszéltem a témát, de legalább viszonylag spoilermentes maradtam. Az a helyzet, hogy a film végén elégedettség öntött el, elégedetten távoztam, szóval az apróbb malőrök miatt nem tökéletes film a Batman Superman ellen, de biztos vagyok benne, hogy nem most láttam utoljára. 9/10.
Hollingsworth
Tetszik a kritikád, jó lett nagyon! Én tegnap néztem meg! A film előtt reneteg kritikát olvastam róla és kb. 10-ből 8 lehúzta nagyon! Én erre filmre úgy ültem be tegnap este hogy “Úr isten mit fogok most megnézni!” De most se értem hogy miért szídták ezt a filmet????? Szerintem jó volt! Ami nagy hiba volt ebben a filmben hogy rengeteg mindent előtt a trailerei!! Sokkal kevesebbet kellet volna mutatni belőle! A legnagyobb negatívum számomra Eisenberg volt! Abszolute nem illet bele a játéka a filmbe! De a többi színész jó volt! SPOILERES: Viszont amikor Batman álmodik, és valaki beszél hozzá valami fénylő kapun át (most már tudom hogy Flash volt az) na azt a jelenetet nem tudtam hova tenni! De szerintem a többi szereplő feltünését is jól megoldották! A laptopról nézve :D Jason Momoa Aquamanje baszott kemény lesz!!!!!
függő
Örülök, hogy bejön, belőlem ezt hozta ki a film. A traileres dologra pedig van egy rohadt jó képességem: jól felejtek előzeteseket. :D
Szerintem nem volt gond Luthorral, asszem a képregényben is ilyen.
Ja, azokról a cameókról direkt nem írtam, hogy maradjon meglepetés. :)
Spawn
Az igazából nem álom volt hanem utalás az Injustice című képregényre ami egy párhuzamos univerzumban játszódik, ahol Joker egy hallucinogénnel megfertőzi Supermant aki megöli a terhes Lois Lanet, majd amikor kiderül mit tett, teljesen megőrül, hatalmas pusztításba kezd majd átveszi a Földön a hatalmat.
Szóval amit látunk az igazából nem álom hanem egy villanás egy párhuzamos univerzumból és egy kacsintás a nézőknek egy esetleges Injustice filmre.
Flash meg rossz idősíkba téved ezért mondja Bruce-nak hogy ölje meg Supermant. Csak Bruce mindezt álomként éli meg és pont kapóra jön a rögeszméjéhez.
Chillout
Az első olyan kritika ami szimpatikus és velem egyszintű nagyrészt.Sokan elítélik de feleslegesen. Akinek nem tetszett annak azért nem tetszett mert nagyobb tétet várt vagy nagyobb csehe patét. Itt komoly érzelmi vonalak voltak amivel ha nem tud az ember egyesülni akkor tuti le nullázza ezt a filmet. De ezek az emberek engem nem érdekelnek ;)
Amúgy egyedül Lex irányába lévő szemléleteddel nem egyezzek meg. nekem ő volt a leggyengébb és nem odaillőbb. 1. Joker koppintás 2. nem Lex-nek való a karaktere max Rébusznak tudtam volna még elképzelni. na mindegy imádtam a filmet! <3
ObOrziR
Első osztályú kritika valóban. Kimondottan örülök neki, hogy olvashatok végre egy pozitívat mert én magam is hasonlóan vélekedek a filmről.
Afflecket imádtam mint Batman és mint Bruce Wayne, Eisenberg egy zseni, a hideg rázott 1-2 jelenetnél.
A trailerről pedig annyit csak, hogy szerintem is többet mutattak a kelleténél, bár utólag okos csak az ember, de szerintem grandiózusabb lett volna ha se Doomsdayt, se Wonder womnet nem mutatják.
22defense
Nagyon jó kritika sokaknak nem tetszett a film , de ot nagyon elítélők voltak!
Spawn
Kétszer láttam eddig moziban a filmet nagyon tetszett. Viszont én sem mutattam volna Doomsdayt már a trailerben.
Sokan szidják de szerintem Eisenberg valami egészen zseniális Luthor volt. Remekül hozta a tébolyoult zsenit. De igazából az egész színészgárda remek volt.
A sok lehúzó kritika a kritikusok részéről Zack Snydernek szólt, őt valamiért divat lett földbe döngölni az utóbbi években. Ha ezt a filmet Nolan vagy mondjuk James Cameron rendezi, most agyon dicsérnék a kritikusok is, ebben teljesen biztos vagyok
zsocso
Hát ha James Cameron rendezte volna, akkor lehet, hogy egy nyálas giccsparádé a végeredmény. Ő már nem az, aki letette nekünk az Aliens-t és a Terminátor 2-t az asztalra.
Motoszka Dani
Mi a gond James Cameronnal? :)
Spawn
Cameronnal? Semmi. Nekem nincs gondom vele. A Titanic mondjuk nem tetszett tőle és az Avatar is kissé túlértékelt szerintem.
Viszont a kritikusok kedvelik.
függő
Az Avatart kedvelik a kritikusok? Azt maximum én kedveltem, de én inkább értékeléseket írok, nem kritikákat. Legalábbis én így hívom. :)
zsocso
Egyetértek én is a kritikával. Tegnap néztem meg a filmet és nagyon tetszett. Én ismerem a képregényes háttért is és igy még az unalmasabb részek is érdekesek voltak számomra. Az első óra tipikus felvezetés volt, ami rengeteg szálon futott, de utána brutálisan beindul a film. Batman nagyon jó és kemény volt. Az eddigi Batmanak kicsit amatőrnek tünnek mellette. Meglepett, hogy mennyire kemények voltak a közelharcok. Kiváncsi leszek az R-es verzióra is. A Batman v Superman egy többször nézős és szórakoztató film.
Murfi
Nagyon jó kritika és egyetértek teljesen. Viszont ami Lex-et illeti sokaknak azért nem jön be mert ez egy új fajta Lex és nem az akit már megszokhattunk a képregényekben vagy animációs filmekben én annak is örültem volna de ennek is örülök és remélem szerepelni fog még. A film szerintem rohadt jó lett és nem értem a lehúzását… ezt a Zack Snyder CGI szidását se értem… sőt az egész CGI szidás divatot se értem mert ha jól tudom most ez a nagy divat. Tény, hogy vannak hibái a filmnek de szerintem ezek nem nagy hibák. És szerintem veri vagy 5 Marvel filmet történetileg is és látványilag is. Nekem Flash cameoja tetszett a legjobban számomra nem Wonder Woman meg Batman vitte a showt hanem Batman és Flash. IGEN Flash. Mert azzal a pár másodperces feltünésével is letaszította számomra Grant-ot a sorozatos Flash-t :D És igen Wonder Woman-t és Doomsday-t teljesen el kellett volna titkolni!
zsocso
Egyetértek veled. Nekem főleg azért tetszett Flash, mert egy komolyabb történetre utal a megjelenése. Wonder Womant és Doomsdayt tényleg el kellett volna titkolni, de szerintem nem merték meglépni. Ma már a nyitó hétvégén kell nagyot kaszálni ahhoz, hogy sikeres legyen egy film. Ezzel is a hypeot akarták növelni.