Értékelés: A hobbit - Váratlan utazás (The Hobbit: An Unexpected Journey)

A hobbit - Váratlan utazásHatvan évvel járunk A Gyűrűk Ura történetének kezdete előtt. A békésen éldegélő Zsákos Bilbó (Martin Freeman) akaratlan kalandba kényszerül: Szürke Gandalf (Ian McKellen) tűnik elő a semmiből, s szervezi be őt egy váratlan utazásba, melynek során tizenhárom törppel és azok legendás vezetőjével, Tölgypajzsos Thorinnal együtt kell visszakövetelniük az elveszett Törp Királyságot, Erebort a rettegett sárkánytól, Smaugtól. Utazásuk temérdek veszélyes földön át vezet, találkoznak koboldokkal, orkokkal, halálos vargokkal, óriáspókokkal, alakváltókkal és mágusokkal. S noha végső céljuk a keletre fekvő Magányos Hegyet övező sivár vidék, előbb ki kell menekülniük a kobold alagutakból, ahol Bilbó találkozik azzal a lénnyel, aki örökre megváltoztatja az életét… Gollammal. Itt, a földalatti tó partján, egyedül Gollammal, a szerény Bilbó nem csak arra jön rá, hogy bátorsága és furfangja még őt magát is meglepi, egyszersmind megszállottjává válik Gollam „drágaszágának”, a titokzatos gyűrűnek, amely kiszámíthatatlan és hasznos tulajdonságokkal bír. Egy kicsiny aranygyűrű, amely egész Középfölde sorsára hatással lesz, és amelyről Bilbó ekkor még semmit sem tud.

Peter Jackson őrült zseni vagy pórul járt nagyravágyó? Igazán remek kérdés, de hogy az IMAX változat sokszor életlen és elmosódik, annyi szent. Tudom javasolni, hogy ezt a verziót kerüljétek, de még a HFR 3D lehet istencsászár. Második IMAX "élményem" lett volna a John Carter után, de basszus, folyton morgolódtam, hogy nem éles a kép, amikor pedig a kamera gyorsan követte az eseményeket, egyenesen katasztrofális volt. Néhány nappal ezelőtt még úgy tűnt, hogy marad a sima 3D, és örültem is, hogy legalább majd kiderülhet, hogy milyen valójában maga a film, és nem a látvány fogja felhúzni, de lehet, hogy tényleg jobban jártunk volna a sima verzióval. Tisztázom gyorsan, hogy mik az elvárásaim egy ekkora kaliberű alkotással: minimum digitális kópiáról menjen a vetítés és ne torzítson a terem hangrendszere. Több ugyanis nem szükséges. A hazaértést követően az a gondolat fogalmazódott meg a fejemben, hogy "bár itthon néztem volna Blu-rayen" - merthogy akkor legalább a gyönyörű kép garantáltan megvan.

Az előbb taglaltak miatt erősen gondolkodóba estem, hogy igazándiból csak ezekkel van bajom, vagy az sem tetszett, hogy lényegében az első részt "kaptuk meg egy kicsit újra". Mert ha jobban belegondolunk, nem áll ez olyan távol a valóságtól, ellenben A gyűrű szövetségével, ami egy az egyben elvarázsolt. A Hobbitnál pedig sokszor azt éreztem, hogy ezt már láttam, de pár tipikus klisé is befigyelt, amiket már megszokhattunk Hollywoodtól. Peter Jacksonnak elvileg szíve ügye ez az egész mitológia, és több mint egy évtizeddel ezelőtt nagyon szépen felépítette az "alapokat", így sok dolog rendelkezésére állt korábbról. Ebben a részben is sokat barangolnak hőseink, a tájak csodálatosak, magával ragadóak, és a szereplők közül is mindenki annyira beleillik ebbe a közegbe, mintha Középfölde szülöttjei lennének. Ezer százalék biztos, hogy a kosztümökért kap Oscar-jelölést, a rendezésért is valószínű, és a legjobb film kategória is nagyban esélyes, amelyekkel egyet is értek, viszont az operatőr munkáját így nehéz meghatározni, mert ugye látni kellene a filmet HFR 3D-ben. Mindenesetre, ahogy visszaemlékszem, nem egy vad tempóban rögzített, adrenalinnal teli jelenettel találkozhatunk benne. Howard Shore zenéje továbbra is fontos mozgatórúgója a hangulat tökéletes megteremtésének, mint ahogyan Új-Zéland tájai is. Nekem A Gyűrűk Urában sem volt probléma, hogy három órán keresztül a szereplők vándorlását néztem, és "másodjára" is izgalmasnak bizonyult, de néha akadtak kételyeim, viszont a képminősége miatt vártam a végét.

Annyira bosszantó, hogy remek a szereplőgárda, jó a forgatókönyv, a rendezés is gördülékeny, mindenki helyén van, és ilyen badarságokra kell karaktert pocsékolnom, hogy puffogok a visszakonvertálásból adódó hibákon. Martin Freeman színészi játéka nemes egyszerűséggel pompás, annyira nagyszerű eladóképességgel megáldott színész, hogy lényegében bátran épülhetett karakterére a történet. A róla készült közeli felvételek kristálytiszták általában, és az arcjátékával fantasztikus volt ilyen közelségből szembesülni. A Thorin szerepét játszó Richard Armitage szintén lenyűgöző alakítást produkált, és mondhatni jelenetről jelenetre egyre többet adott bele. Mindig is komáltam, hogyha valakibe szorult tehetség, nem csak elvegetálgat a vásznon. A tizenhárom töpröt megformáló színészt nem sorolnám fel egyesével, mindannyian jó kis mókamesterek, amellett, hogy ádázul szembeszálltak a legvadabb, legfélelmetesebb ellenséggel is. A belépőjük nem volt semmi, bár túlságosan bele tudtam magam élni Bilbó helyzetébe, szóval számomra rémálom, amit műveltek a hobbit lakban.

Hugo Weaving mindig is az egyik kedvencem volt, és olyan természetes alakítást láthattunk tőle is, mintha mindig is Elrond bőrében élt volna. És ha már itt járok, akkor megemlítem a film legfényesebb csillagát megformáló Cate Blanchettet, aki lényegében néhány perc erejéig teszi tiszteletét, és szinte mozdulatlanul áll végig, mégis varázslat szaga érződik körülötte a levegőben. Egyszerűen ragyogott a vászon, amikor a kamera őt követte, és később, amikor már nem, kis szürkeségbe borult pár pillanatra minden. Ian McKellen kaphat még említést, hiszen továbbra is jól áll neki a varázsló leple, és ide kell még vésnem a Radagastot megtestesítő Sylvester McCoyt, aki prezentálta számomra az egyik legfantáziadúsabb jelenetet, amikor egy nyulak által húzott szánon száguld fel, s alá.

A látvány boncolgatása külön fejezetet érdemel, de most nem kívánok újra belemélyedni a feljebb leírtakra, és kezdem is az egyetlen csalódással, amikor meglátjuk a tündék birodalmát, nem ragyogott kellőképpen, ahogy az népéhez méltó lett volna. Persze a későbbiek során erről Cate Blanchett gondoskodik, és ez kiköszörüli eme apró csorbát. Az egyik legnagyobb hatást Gollum érte el nálam, aki minden eddiginél részletgazdagabb kidolgozást kapott, ránéz az ember fia, és nem talál rajta hibát, Andy Serkis lélegzetelállító alakítása pedig tovább fokozza a baljós hangulatot. Ugyanakkor szerepe elég különös, gyanút keltő, amelyből kiindulva egyszerre jelent veszélyt, és egyszerre paródiája önmagának. Gondolom, nem kell részletezni, utóbbival mire célzok.

Még mindig nincs vége, a kőóriások szinte mindent vittek - szó szerint -, és akkor kerültem katarzis közeli állapotba, szóval egy darabig nem fogom elfelejteni azt a jelenetet. A trollok gyagyák, együgyűek, ahogyan a fajtájuk megkívánja, bár engem kicsit fárasztottak. A koboldok nem épp guszta lények, de nagyon is szerves részesei ennek a történetnek, és nagyon bírtam azokat a részeket, amikor az alagútjaikban jártunk különös építményeiken egyensúlyozva. Az orkok vezetője halálos és szívós ellenség, akit senki sem kíván magának, és ezeket is annyira hihetőre teremtették meg, hogy akár létezhetnének a valóéletben is. A wargok, avagy a farkasszerű vérszomjas vadállatok tökéletesen illenek az orkokhoz, a világukhoz, és ahhoz a csatamenethez, amit képviselnek. Smaugra pedig nem véletlenül nem térek ki, majd meglátjátok mennyire epic már ennyi kis ízelítő alapján.

A dialógusok az esetek zömében zseniálisak, máskor viszont annyira közhelyes beszélgetések zajlanak le, hogy egyáltalán nem méltó ehhez a mitológiához és a szereplőkhöz sem. Amikor kijöttünk a teremből, kimondottan csalódott voltam, viszont mivel egyetlen Tolkien mű sem épp habkönnyű alkotás, így néhány óra emésztés után egyre szebb kép kezdett el kirajzolódni bennem A váratlan utazásról. Egy biztos, polcra tevős a DVD, és baromi kíváncsi vagyok, hogy sima kétdében mit fog mutatni. Eredetileg úgy írtam volna, hogy rezeg a léc, de végül úgy döntöttem, hogy elvonatkoztatok a homályzónától és az életlen képkockáktól, és megkapja a 9/10-et. Viszont ez utóbbiak miatt örök életre nyomot hagy bennem ez a technológiai újítás. Még néhány gondolat levezetésképpen: ugye Jackson leforgatta a Hobbit-filmeket Red Epic 3D kamerával, amely 48 képkockát rögzít másodpercenként. Ez a HFR 3D - de javítsatok ki, ha tévedek -, viszont a világ mozitermeinek nagyon kis százaléka képes lejátszani ezt a formátumot, de tovább megyek, moziban legjobb esetben félévig mennek ezek a filmek, otthonra pedig mi marad? Blu-ray 3D, ami meg már 24 képkocka/másodpercre visszakonvertált anyag, avagy ott is lesznek életlen képek. Avagy elég a sima Blu-ray, ahol elvileg nem. Elvileg. Értitek, hogy mire célzok? Mozi = fél év; otthon = 10-20-70 év… Azaz mire is volt jó a HFR 3D?!!!

• Az idő szerencse • Mindenkit hajt valami...

Szólj hozzá!

*

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

12 hozzászólás

  1. Köszi a cikket, kicsit meghozta a kedvem hozzá: holnap nézem, sima 3dben, remélem, tetszeni fog, bár őszintén szólva az első képek megpillantása óta komoly fenntartásaim vannak.
    Nem tudom nem elfogultan nézni, mert a Hobbit számomra az egyik nagy kedvenc (9 kiadásban – magya/angol vegyesen van meg, nálam ez amolyan hepp…), és nagyon tartok tőle, hogy a mese hangulata – ami a Hobbit – elveszik.

    No,majd meglátjuk.

    Azt huszem, a mai lcd tévék kezelik a progresszív 50/60 fpst, de hirtelen nem tudnám megmondani

  2. Én anno nem tudtam értékelni a GYU-t, viszont nemrég újranézve teljesen más volt a véleményem, de még mindig nem vagyok vérbeli rajongó, de szeretni szeretem ezt a világot.

    Fene se tudja, lehet a tévék kezelik, de ha a Blu-ray formátum nem bírja, akkor hiába, bár a digitális technológia is egyre fejlődik.

  3. Nálam is 9/10. :D
    Azt kaptam amire számítottam. Egy Hobbit-os mesét. Se többet, se kevesebbet…illetve kaptam többet rendesen mert szvsz sokkal jobb lett mint a könyv! 2D-ben néztem, a 3D engem hidegen hagy.
    Egyetlen negatívuma, hogy az öreg Bilbó magyar hangja nem Makay Sándor volt.

  4. Akkor a sima 2D-s verziónak nincs gond a képével?! Ennek nagyon örülnék…

  5. Egyáltalán nem volt baj semmivel. Corvin-ban néztem a Korda teremben a leghátsó sorban középszélen ültem szóval full-ba láttam a vásznat és nem volt semmi baj!
    Tökéletes, szép tiszta kép és hang.

  6. Anonymous

    Amennyire tech mániás vagyok nem volt bajom az IMAX verzióval. Mivel Jackson nem IMAX kamerával forgatott rendes mozivásznas volt a kép. És tudom, hogy a Pesti IMAX teremben 2K-s projektorok vannak. Ennek ellenére sem volt rosszabb a kép mint egy sima teremben, sőt a fényerő jobb volt és a hang is tisztább. Én nem tapasztaltam – a 4K hiányát eltekintve – különösebb audió-vizuális problémát. A 3D nem mosódott.

    Meg fogom nézni jövő héten sima 2D-ben, már nagyon várom, a 3D-s szemüveg csak idegesít, bár a 3 órát simán kibírtam.
    A másik, hogy nem értem most miért lett baj a 24 fps. Eddig is jó volt, most is jó. Szerintem a 48fps csak műanyaggá teszi a képet, persze ehhez látni kellene magát a filmet HFR-be, de amennyi sima videót láttam nem győzött meg.

    Blu-ray-ben én el tudom képzelni a megjelenést, bár ha 200hz pluszos tévéje van valakinek kb. ugyan azt lehet elérni egy 24fps-es filmmel, de mondom engem speciel idegesít.

    Egyébként maga a film baromi jó volt, annyi kis utalással és megannyi tartalommal, nagyon élveztük és simán elröppent a 3 óra. Nekem egyáltalán nem volt zavaró, nem úgy mint pár kritikusnak.

  7. Hát, pedig még az lehet, hogy rossz helyen ültünk, de nem, szóval abszolút nem tudom, hogy mi volt a gond…

    A szűk három órával nekem csak a képi hiányosságok miatt volt gondom, egyébként ennek a történetnek szüksége volt erre a játékidőre. Köszi a plusz infókat. Mondjuk, én is kíváncsi lennék, hogy HFR 3D-ben hogyan muzsikál, de tuti nem ülök be rá még egyszer, mert ha az is gáz, akkor gáz van. :)

  8. Anonymous

    Egy biztos sima 2D-ben nem hiszem, hogy gond lenne.
    Még tavaly a Táncoló talpak-at néztük IMAX3D-ben és én kaptam meg azt a szemüveget aminek a bal lencséje rossz volt, mert a kép vibrált. Ilyenkor nagyon lekezdtem vacillálni, hogy kimenjek és a fejéhez vágjam annak aki adta, vagy végig nézzem fél szemmel. A cserét választottam és teljesen jó volt. A gond csak az volt, hogy ugyan úgy a 9. sorban ültünk telt házas előadásnál és égett a képem. Egyébként nekem ott jobban bejött a térhatás, de ez megint embertől-szemtől függ.

    Amúgy IMAX-ben hol ültetek? Mi a 12/9. sorban, szerintem az a legjobb, még december elején vettem elővételben a jegyeket … itt látszik a beteges rajongás pillanatai :D

  9. Hát, jó kis dolog ez, mikor a szemüveg miatt kell bosszankodni… A térhatással nem volt bajom, ennél a filmnél nagyon is működik a 3D…

    A 9. sor közepe felé ültünk, de nem teljesen középen. De hát a John Cartert is kb pont ugyaninnen néztük, és itt ilyen jellegű problémák nem voltak.

  10. Anonymous

    Szia!
    Tetszett a kritikád!
    Egyet is értek vele. Talán annyi, hogy a zenébe fektethettek volna többet. Itt 1-1-szám között nem volt sok különbség, míg a trilógiában változatosabb volt.
    Az itt is belinkelt trailerben van pár jelenet ami a filmben nem volt, ezek egy része szerintem megy az extra kiadásba, a többi pedig a következő részben lesz.
    Biztosan a polcra kerül majd ez is.
    Tetszik a blogod, csak így tovább!

  11. Nagyon köszönöm ezeket a szép szavakat, és örülök, hogy tetszik az oldalam! :)

    Igen, részemről is megjelenéskor megvevős, és remélem, hogy lesz belőle rendezői, amivel végül nem várakoztatnak meg… Nagyon kíváncsi vagyok rá, bár valszeg moziban is újranézős lesz az elkövetkezendő hetekben.

  12. Nagyon-nagyon jó volt. Öröm volt visszatérni ebbe a fantasy világba. A látvány, a zene, a színészek zseniálisak voltak. Peter Jackson ismét alkotott.

    A szinkronhoz nem tudok hozzászólni, mivel eredeti nyelven láttam. (Nem Magyarországon élek.)